| HardCore7750 a întrebat:

Salutare,
Stiti un site in care pot verifica seria de sasiu la un scuter, gen sa nu fie furat?
Am cumparat un scuter de la cineva care l-a adus din Germania si nu are dovada cum ca nu l-a furat...si imi cere la primarie la inregistrare...
Mi-a cerut si contract vanzare-cumparare pe care o sa-l facem cand vine din Germania.
Vreau sa le dovedesc domnilor din primarie ca nu e furat.
Multumesc happy

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti incerca aici: http://bit.ly/2TMLosA
Citeste si centrul de ajutor: http://bit.ly/2TLbJaA

| HardCore7750 explică (pentru Salontanul):

Pe acel site imi apare ca fiind un Audi A4 laughing)

| Salontanul a răspuns (pentru HardCore7750):

Inseamna ca nu-i pentru motorete.

| Trioda a răspuns:

Actele si inscrierea in circulatie la primarie se fac doar pe baza actului de propietate,adica de vanzare cumparare,la fel necesare si verificari RAR.
Deci nu ai cum sa dovedesti,din moment tu esti doar posesorul si nu propietarul scuterului.
despre furt,acestea odata furate,intra intr-o baza de date internationala,prin verificarea VIN a indicativului,seriei etc.
La fel se pot declara furate si alte bunuri,ex telefoane,indentificate dupa IMEI etc.,existand paralel o baza de date.
Atasez o adresa unde poti introduce datele lui etc
Nu am insistat,sunt mai multe database,EU,SUA,, RO etc, mai sapa si tu prin ele, cauta Germania, sau UE.
Sper ca am fost de ajutor.
Succes!

https://www.faxvin.com/vin-check/scooter-moped

| HardCore7750 explică (pentru Trioda):

VIN invalid happy si e 100% corect bagat