| lSilicu a întrebat:

Salutare.
Sunt cam indecis la alegerea intre 2 modele de masini cu aceeasi motorizare si m-am gandit ca m-ati putea ajuta cu un sfat.
Dintre:
VW Golf 4 Combi 1.9 TDI 101/131 CP
------------------------------
VW Passat B5 Combi 1.9 TDI 101/131 CP

Voi ce ati alege?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Alege-o pe cea cu km mai putini si care are cea mai mica uzura la pedale, volan, canapele.
Puterea este irelevanta, cu 150 de euro orice tuner o duce la 130-140 de cai. diferenta dintre ele este doar de soft.
Chiar este indicat sa iei una de 101 cai.Transmisia si pistoanele au fost solicitate mai putin

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Voi ce ati alege?"

niciuna, ambele sunt vechituri. Investește o leacă in siguranța ta luând o mașină mai de "doamne-ajută"

| OldSoul a răspuns:

Cel a carui raspuns l-ai declarat tu castigator, nu prea stie ce vorbeste...
Km se rezolva in 2 minute, nu ai nici o garantie ca sunt cei din bord.
Uzura la pedale, volane, scaune, se rezolva cu bani putini, sunt pline dezmembrarile.
Un volan pentru VW din generatia aia il iei cu 100 de lei, un interior complet in stare buna il poti lua de la 50e, la 100e.
Iar cauciucul de pe pedale, multi ti-l dau si gratis, doar sa-l dai tu jos.
Poate o sa vezi tu o masina perfecta, insa doar cel ce o vinde stie cum a fost.
Puterea e irelevanta... si "diferenta dintre ele este doar de soft"
Doar de soft si de altele... Turbina, injectoare, biele, kit ambreaj, galerie admisie tubulatura... Etc.
Da, poti sa duci una de la 101 la 130 din soft, insa si una de la 130 o poti duce prin soft la 160-170... E o diferenta.

Din ce ai spus tu, as alege Passat B5.5 (131cp)
Da, or fi bratele mai scumpe, dar nu le schimbi zi de zi.
Iar daca e adusa recent din afara, si stii sa o alegi, ai sanse mari sa nu fii nevoit sa schimbi bratele prea curand.
(La Golf e tabla cam proasta, si in general e ceva mai prost facuta spre deosebire de passat. Pana la urma nici nu e de mirare.)

Una peste alta, testeaza mai multe masini din categoria de interes sa vezi care ti se potriveste mai bine, si cu care "rezonezi".
Fa-ti o impresie despre cum trebuie sa mearga o masina buna, si cauta una care sa mearga si mai bine.

| lSilicu explică (pentru OldSoul):

Multumesc mult pentru sfat, apreciez ca ti-ai facut timp sa imi scrii acest comentariu. Respect.

| Panamax a răspuns (pentru lSilicu):

Multumesc pentru funda.
OldSoul a vazut prea multe filme.Toate proaste.
Probabil ca a luat vreo teapa la cat de ", meserias " este.
50 E interior complet sa arate si bine?
Cum spuneam filme pentru prosti.

| OldSoul a răspuns:

Panamax...
Iti recomand ca data urmatoare cand vrei sa ma contrazici, sa folosesti argumente in loc de jigniri. Daca nu poti face asta, mai bine abtine-te. Nu are rost sa te trezesti cu alte raspunsuri sterse.
Jignirile nu au fost si nu vor fi considerate niciodata argumente, asa ca evita sa le folosesti. Nu te vor ajuta la nimic, ba mai mult, vei face o impresie proasta.
De asemenea, informatiile pe care le afirmi ar fi bine sa le si verifici in prealabil, sau cel putin, atunci cand vrei sa ma contrazici, verifica intai daca ai dreptatewinking Nu are rost sa te pui intr-o situatie penibila fara rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia cocosatul, dar varianta cu 131cp. Cu 101cp s-ar putea sa fie putin lenesa pentru caroseria ei. Sunt cam din acc generatie, passatul este clasa superioara. Sunt oricum ambele modele vechi, deci asteapta te mai mult ca sigur sa stai cu ele in service oleaca

| lSilicu explică (pentru anonim_4396):

Cocosatul fiind Passat-ul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru lSilicu):

Da