| Alexdapatabus a întrebat:

Sunt destul de novice in ceea ce priveste masinile (nu ma pricep deloc). Cum pot afla daca masina mea are distributie pe lant sau pe curea? Am un VW automat 2.0 pe benzina din 2011 (varianta brec). Mersi de intelegere si de ajutor.

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Daca este 2.0 tsi ai un lant pentru axele cu came, unul pentru pompa de ulei, altul pentru echilibratoare si o curea mica dintata pentru pompa de apa.
Este recomandat sa faci distributia la 100.000 km sau macar sa schimbi intinzatorul hidraulic.in general cand auzi la pornire un zgomot de lant este de rau.