| Madalin_Constantin_1993 a întrebat:

Acum 2 zile am avut un accident usor de masina fara victime ambi conducatori am fost vinovati daca am plecat de la fata locului impreuna si nu am declarat accidentul in 24 ore il mai pot declara? Deoarece el si-a dus masina la reparat fara dovada de reparatie sau cu dovada nu stiu dar eu nu am semnat nimic prin care sa reiasa ca noi am facut accident! astept un raspuns.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa te duci, dar vei lua o amenda si vei ramne si fara permis... lucruri pe care ar trebui sa le stii, dar aparent permis luat pe spaga

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Risti sa-ti pierzi permisul, in situatia asta, pentru nedeclararea accidentului.
Daca el si-a facut masina cu dovada, si a lasat numarul tau de inmatriculare, erai asteptat in acel termen de 24 de ore, sa declari si tu accidentul.
Daca el a facut-o fara dovada, cel mai bine e sa faci si tu la fel, altfel ramaneti ambii fara permis, iar persoanele care au reparat masina lui fara dovada, risca dosar penal.

| Madalin_Constantin_1993 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Problema sta in felul urmator am plecat cu masinile de la locul accidentului iar eu am fost de acord sa ii duc masina la service sa fie reparata dar el nu a scos dovada de reparatie iar eu acum daca nu platesc servisul el mai poate face ceva?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Madalin_Constantin_1993):

Nu, nu poate face nimic... Dar te bagi tu in alte probleme, fiind o situatie ilegala, te mai trezesti cu baietii de la service peste tine laughing
Nu o sa apeleze nimeni la politie, toti sunteti cu musca pe caciula acum, nici voi, soferii, nici cei de la service, ca nu aveau voie sa faca masina fara autorizatie de reparatie.