| ArvunescuOvidiuuu a întrebat:

Salutare TPU!
Acum 3 săptămâni am achiziționat un Passat b6 cu un motor de 2.0 170cp cod motor bmr. Acum 3 zile am aflat pe un testar ca injectorul cu număr 1 a atins limita admisa. Cod eroare 004705-ventil pompa-injector (PD) cilindrul 1 (N240) P126-006-limita superioara depasita-intermitent
Acul de turnați al mașinii nu oscilează, nu are o pornire grea, nu da rateuri și nici nu se simnte ca ar merge în 3 injectoare sau alte simptome ale unor injectoare defecte. Singurele lucruri ce le-am sesizat au fost ca aseară s-a simtit puțin ca și-a schimbat mersul motorului, plus consumul motorinei nu scade mai puțin de 8 în condițiile în care scoteam și 5.5 si după un drum lung de vreo 60 km am mirosit la motor și se simntea un miros de motorina. După spusele fostului proprietar injectoarele au fost rectificate, cum nu știu, întrebarea mea e ce ar putea fi ce as putea face, tot injectorul e defect sau trebuie înlocuite doar garniturile lui?
Va mulțumesc

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E un cazan tractoricesc PD, nu iti bate capul. Daca nu oscileaza, nu da fum si porneste usor, esti norocos.
Cand porneste la a 4-a cheie, cu fum alb, atunci considera ca ai o problema. In rest, injectoarele alea nu au mers perfect decat acum 15 ani, cand erau in garantie. Dai muzica mai tare si admiri peisajul, asta e viata cu TDI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Service, degeaba asculti pareri aici, problema ta trebuie verificata intr-un service.