| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani si o masina pe numele meu, masina ce are nevoie de o asigurare rca. Anul trecut asigurarea a costat aproximativ 800 lei, iar acum cand m-am interesat cea mai ieftina era pe 6 luni in jur de 600 lei. Cineva mi-a spus ca ma poate "ajuta" sa o fac mai ieftin, asta insemnand sa treaca alt cnp pe asigurare.
Stiu de la inceput ca acea asigurare nu va fi valabila in caz de accident, insa as vrea sa stiu daca este valabila atunci cand te opreste politia sau si acolo v-or fi probleme?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca este un politist mai zelos si observa... atunci polita respectiva nu e valabila si e ca si cum ai merge fara RCA.

Pe urma practic mergi cu un document falsificat ceea ce este infractiune daca nu stiai. Ca sa nu mai zic in caz de accident cel mai probabil vei fi dat in judecata si vei plati din buzunar fiecare banut pentru reparatie.

Ecuatie e simpla... nu iti permiti sa intretii o masina mergi cu bicicleta sau cu autobuzul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E mult prea riscant, nu fa asa ceva.
Mai bine o transcrii pe o ruda mai in varsta, sau faci comodat, ca sa poti face asigurarea pe altcineva, legal, iar in caz de accident e valabila, daca acea persoana e de acord sa te lase sa o folosesti pentru despagubiri.
Eu de cate ori am circulat cu masini care nu sunt pe numele meu, unele chiar pe alt judet, la control cand vedeau politistii ITP-urile facute in localitatea mea, asigurarea in localitatea proprietarului, ma puneau sa astept si se duceau cu actele la ei in masina, probabil verificau la sange toate seriile actelor, sa vada daca nu sunt falsuri.

Răspuns utilizator avertizat
| wasilika24 a răspuns:

La prima vedere nu se opserva ear daca politaiul cauta mai bine la el in calculator, o sa ai probleme (ca nu ai asigurare, si falsificarea documentelor asta insemnind de la 2 ani pina la 4 ani de inchisoare