| XterIasi a întrebat:

Salutare TPU, am cateva intrebari despre motoarele de 2.0 TDI grupul VAG (2005 -2007)
1. Am inteles ca cele 2.0 140 sunt problematice, eu as vrea cel de 2.0 170 (a3 2007 mai exact), sunt diferente intre cele doua versiuni de fiabilitate?
2. Codul de motor 2.0 170 cai BMM (acelasi a3 ) e fiabil cam cat la %?
3. Ce probleme sunt sesizate cel mai grav la acest motor de 2.0 170 CP (a3)? Am inteles ca nu au probleme cu pompa de ulei ca cele de pe a4 b7

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei mai fara probleme, fa un efort si ia din seria common-rail, uita de pocnitorile pompe-duse.
Sau daca vrei masina, ia Alfa Romeo 1.9 JTDm, ca VAG nu a **** niciodata asa un motor diesel, nici in epoca ALH, nici PD, nici CR. La ala nu pica NIMIC, trebuie doar intretinut (si curatata admisia, sa nu se blocheze clapetele).

| Frank51 a răspuns:

Toate au probleme, indiferent de cod motor. Dupa un numar de km este normal sa mai pice una alta, doar ca unii nu isi permit sa schimbe piese de mii de euro si dau masina mai departe, si iti iei teapa foarte usor.