| Ursu_Yonel_1997 a întrebat:

Am dat si eu de permis, am luat sala din prima dar la traseu nu reușesc să-l iau, am dat acum de curând a 4 a oara si l-am picat iarasi. Sincer nu stiu cum naiba se întâmpla asta cu instructorul merg aproape perfect iar când dau traseul uit tot ce-am invatat.
Vreau si eu sa stiu daca au mai fost persoane ca mine care la fel au luat traseul tot așa greu si daca l-au luat dintr-un final, si ce sfaturi aveți pentru mine.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil te emotionezi foarte tare, sau ai un instructor foarte prost, care nu isi da seama ca nu mergi ok.
Nu pot sti ce se intampla la examenul tau, din moment ce nu sunt de fata... Gandeste-te la greselile pe care le-ai facut, si fii atent pe viitor, sa nu le repeti. Asta e valabil si in 'condusul de zi cu zi', al unui sofer. Cand iti dai seama ca ai facut o tampenie, bagi la cap, si elimini greseala din comportament.

| OldSoul a răspuns:

Exista urmatoare posibilitati.
Fie chiar nu stii sa conduci.
Fie examinatorul e corupt.
Fie ai emotii.
Fie te grabesti.

In primul caz solutia e sa iei ore cu alt instructor.
In al 2-lea caz... iti dai singur seama ce tr€buie sa faci.
In al 3-lea caz trebuie sa-ti stapanesti emotiile, sa-ti spui ca nu e un capat de lume daca pici, si sa dai ce e mai bun din tine.
In al 4-lea caz, tragi cat mai mult de timp, cum faci asta? Incerci sa conduci cu maxim 30km/h, te asiguri bine la treceri de pietoni/cai ferate/intersectii (sau te prefaci) si oriunde poti pierde ceva timp in plus.
Ideea acestei strategii e simpla.
Cand te grabesti faci mai multe greseli, incerci sa scapi cat mai repede, vrei sa-i arati examinatoruli ca stii sa conduci, ceea ce e total gresit, el trebuie sa te tina minim 30 de minute in traseu, daca tu te grabesti ai mult mai multe sanse sa faci greseli, in schimb daca tragi de timp, ai timp sa anticipezi situatiile in care te aflii si in felul acesta scad sansele sa faci o greseala.

| AtomiX a răspuns:

Acum depinde si de oras, si de trafic. Poti trage de timp si sa mergi incet, cum a zis ZuKest, intr-un fel e mai bine asa ca ai timp sa vezi ce urmeaza si sa te gandesti din timp ce trebuie sa faci, si trebuie sa fi foarte atent la semnalizari, sa te asiguri in oglinzi, sa opresti de tot la stop'uri, pe asta pun ei accent foarte mare. Mie pe semnalizari mi-a scazut vreo 9 puncte, ca nu am semnalizat de 2 ori cand voiam sa parchez, a 3a oara m'a taxat de 3 ori, si la partea cu asiguratul se uita atent daca ma uit in oglinzi..si in intersectii sa nu te grabesti, sa le dai prioritate, ca e suficient o data sau de 2 ori sa te bagi in fata la unul care are prioritate (chiar daca e departe si crezi ca poti sa te bagi in fata lui) ca te pica.

| Eyiys a răspuns:

Încă nu ești pregătit sa conduci singur probabil, nu te îngrijora când am dat eu orașul era unu făcea a 5-a școală deci nu al 5-lea traseu