| Badea_Adrian_1982 a întrebat:

Salutare TPU!
Am o intrebare, au voie polițiștii să stea cu radarul în mașini neinscripționate?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In strainatate stau si in pubele. https://bit.ly/3ZyUd6c Numai in Romania n-ar fi voie ca noi suntem buricul pamantului. Se mai si trezeste cate un idiot ca intreaba daca are ordin de serviciu, daca are aviz metrologic, etc. A merge regulamentar nu trebuie sa fie o obligatie ci credinta ca asa vei trai si maine.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca au voie sa puna camere de viteza mobile!
Un sofer cinstit care respecta intotdeauna regulile de circulatie si viteza, nu ar avea nici o grija sau problema, cu aceste camere mobile de viteza.
Unul necistit care vrea sa traga de volan si sa insele legea, o fura pana urma si ramane fara permis, dupa care stand cateva luni fara permis, invata sa respecte legea si isi ajusteaza comportamnetul neadecvat de la volan.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da.
A fost o încercare a Parlamentului să le facă ilegale dar CCR a întors legea de mai multe ori.
Așa că au voie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da.
Au voie să "ia" și din mers, cu aceste neinscripționate.

| ReddY25 a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Romănia incă seamnănă cu un lagăr de concentrare unde polițiști te pot opri pe stradă cănd vor și sub orice pretext. Te pot păndii și opri in trafic tot cănd vor ei.
Romănia este o țară in care 90% din cetățeni trăiesc cu sabia desupra capului din trezire in culcare!

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ce bine ar fi așa cum spui tu. Daca macar 5% din frustrarea ta ar fi realitatea. Realitatea e că România e țară în care fiecare face ce vrea, poliția e complet absenta pe orice sosea din tara.