| ArvunescuOvidiuuu a întrebat:

Salutare TPU. Am o întrebare din câte am auzit daca iau borna bateriei la o mașină cu cutie automata (în cazul meu dsg) și pun borna la loc exista riscul ca și cutia sa primească eroare în calculatorul ei? Dacă asta e adevărat eu în cazul în care rămân fără baterie și trebuie sa ii dau curent sau sa o schimb se întâmplă același lucru sau e diferit? Va mulțumesc anticipat

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Erorile care apar la caderile de tensiune (baterie descarcata/deconectata) sunt stocate ca intermitente, si nu afecteaza mersul masinii. Le va gasi mecanicul care va face diagnoza, dar va vedea ca nu sunt permanente/prezente.

| OldSoul a răspuns:

Erori de genul primesti pe fiecare modul, nu doar pe cutia de ulei.
Si asta de fiecare data cand scade nivelul de curent electric din baterie sub un anume nivel.

| badpanda a răspuns:

Adica cine are cutie automata nu schimba niciodata bateria?
N-are nici pe naiba. Poate daca chiar esti ghinionist.