| Paul2222 a întrebat:

Salutare TPU, am o nelamurire in legatura cu sistemul audio pe un Chevrolet Aveo T250. Sunetul muzicii de la radio se aude semnificativ mai tare, aproape de 2 ori mai tare decat cel din aux (am un cablu jack pe care-l conectez la telefon). Adica pot sa dau volumul la maxim cu sunetul media din telefon tot la maxim si abia se aude, ceva idei? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Telefonul tau nu da semnal suficient de mare pentru intrarea Aux.
(Aux = 50mV/50Kohmi)
A fost proiectat pentru ascultare in casti de 8-32 Ohmi si nu pentru amplificare in sistem audio, la intrare Aux.
Foloseste conexiune Bluetooth sau un etaj de amplificare-adaptare intermediara.

1 răspuns:
| AwGenetix a răspuns:

E o problema plecata din fabrica. a fost proiectata aiurea schema electronica, respectiv divizorul pe intrarea in amplificator pentru Auxiliar. Sau poate pur si simplu a fost voit, in ideea sa nu se arda cand dai dispozitivul extern prea tare pe intrare.