| Alexandruuuuuuu a întrebat:

Salutare, TPU, am si eu o mica problema. Daca eu cumpar o masina si aceasta ramane pe numele vechiului proprietar, facem contractul notarial, tot. Am inteles ca acest contract se face pe o anumita perioada de timp, este adevarat? Proprietarul masinii imi poate lua masina inapoi cand vrea el sau cum? Si nu in ultimul rand, daca eu vreau sa vand masina cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe langa contractul de comodat, care se poate face pe un termen de vreo 20 de ani, faci si un contract de vanzare-cumparare cu proprietarul, ca sa ai si drept de proprietate asupra masinii, dar il tii bine, nu il prezinti decat in caz ca vine proprietarul sa-ti ia masina inapoi.
Daca vrei sa vinzi masina, trebuie ca proprietarul din acte sa fie de acord cu vanzarea, ca sa intocmeasca contract de comodat cu acea persoana, altfel nu poti decat sa i-o vinzi in baza contractului V-C, iar el poate ramane fara drept de circulatie, fiind nevoit sa se duca sa o transcrie, sa plateasca taxa.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face o procura, insa lucrurile sunt mai complicate. toate amenzile si impozitele vor fi platite de vechiul proprietar si la vanzare vei avea nevoie si de el