| KaTzZu97 a întrebat:

Salutare TPU!
Am si eu urmatoarea problema:
Intentionez sa cumpar o masina cu numere rosii si nu stiu care ar fi procedeul de cumparare. Fiscal nu are masina pentru ca nu e inscrisa la primarie, ce contract facem? Tot cele 5 ca la achizitionarea celor cu fiscal? Ce trebuie sa primesc o data cu masina? Dupa care e procedeul? Merg la primarie sa o iau in evidenta? Fac programare R.A.R? (Sau are rar-ul facut daca are nr rosii?) cine ma poate ajuta cu detalii va rog?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fara Fiscal nu poti cumpara o masina si nici nu o porti inregistra nicaieri.
Pune propietarul actual sa inscrie masina, sa-i faca fiscal si apoi sa tii-o vanda cu contract legal si fiscal.

Tu nu poti sa mergi nicaieri, fiindca nu esti propietarul masinii si nu ai cum sa o inregstrezi nicaieri, pana cel care iti vine masina nu face acte legale pe masina aia si apoi sa ti-o vanda tie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Regula Nr 1, nu cumperi mașină și din țară care nu are fiscal că nu ai ce face cu ea.

| KaTzZu97 explică (pentru suntserios):

Pai daca este adusa din afara si nu e inscrisa?

| suntserios a răspuns (pentru KaTzZu97):

E adusa din afara pe numele tau direct?
Daca nu trebuie luat in evidenta de cel care a cumparat-o din afara, apoi o scoate si iti ofera tie fiscal. Asta daca vrei sa faci lucrurile corect.

| mi25 a răspuns:

Inscrierea masinii aduse din strainatate se face pe numele celui care a fost cumparata in strainatate, mai putin daca este adusa de un dealer autorizat.