| anonim_4396 a întrebat:

Am un Citroen C3, 1.4i, 2004, 10.000 KM. Am alimentat mereu cu cea mai buna benzina.
Ieri am ramas fara bezina, motorul dadea sa moara, tremura asa ca l-am oprit. Am alimentat iar cu 20 litrii.
Cred ca a tras gunoaie sad Nu mai sta la relanti daca e motorul rece, se opreste imediat.
O pornesc cu acceleratia calcata.
Nici cand e motorul cald cateodata nu prea sta relantiul, cand calc ambreiajul tremura in jur de 800-900 rpm apoi scade de tot si moare. Nu mai fuge (max 100 km/h). Cand sunt cu pedala la maxim urca greu turatia si in trepte, acul vibreaza. Abia pleaca de pe loc. Intrebarea mea este: Poate sa fi ajuns mizeria la injectoare? La ce sa ma uit prima data? Pompa benzina apoi filtru? Tin minte cand puneam contactul (atunci cand masina mergea brici) se auzea cum pompa de benzina "suge" pentru 2-3 secunde benzina din rezervor. Un fel de murmurat asa. Acum nu se mai aude. Ce sa fac? Astept raspuns. Multumesc enorm.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai probabil a ajuns mizerie pe undeva. Trebuie sa incerci prima data varianta mai simpla - filtrul de benzina. Daca te pricepi, poti desface si pompa de benzina, sa ii cureti filtrul si sa o incerci daca functioneaza.
Daca nu este acolo problema, sunt sanse mari sa ai un injector infundat.
Sper ca pornirea cu acceleratia calcata este doar o solutie de moment, normal la masinile pe injectie nu este indicat sa procedezi astfel.

| FlorinDiablo a răspuns:

Verifica filtrele curata pompa de benzina si carburatorul

| alexepr a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Nu cred ca exista carburator la motoarele pe injectie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inlocuieste filtrul de benzina. Pentru linistea ta sufleteasca, ar fi bine sa o pui pe tester intr-un service bun. Bafta!

| Stefania33 a răspuns:

Mergi si schimba filtrul de benzina happy.

| Stefania33 a răspuns:

Sau ar mai fii varianta ca atunci cand ai ramas fara benzina sa iti fii intrat aer pe instalatie, iar acum sa traga cu bule de aer, se aeriseste usor happy

| alexepr a răspuns (pentru Stefania33):

Cum se aeriseste? mersi.