| Damon217 a întrebat:

Salutare TPU! Am un Passat 1.9 și vibreaza la câteva zeci de secunde. Ce ar putea fi? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Cutia de viteze, e masina veche doar cum vrei sa mearga

| bmb43 a răspuns:

O vibrație poate sa provină din multe surse, roti necalibrate, probleme la direcție, bujii vechi, sonda lambda defecta, injectoare blocate... lista e lunga! poți sa dai mai multe detalii? Unde simți vibrația, la volan, la schimbător, în caroserie? Când simți vibrația, la pornire, la plecare, când lași ambreiajul, când stai pe loc cu motorul la relanti, când frânezi? de unde vine vibrația, de la roti, motor, cutia de viteze?

| Damon217 explică (pentru bmb43):

Vibratia o simti când stai pe loc, și se simte in toată mașina

| bmb43 a răspuns (pentru Damon217):

Atunci problema vine ori de la injectoare ori de la bujii, deoarece vibrația vine de la pistoanele nesincronizate. Mașina are senzori sa ajute cu sincronizarea dar dacă o buje e defecta și aprinderea e incompletă, e imposibila sincronizarea. De asemenea, dacă injectoarele sunt înfundate, unul sau mai multi cilindrii primesc mai puțin combustibil, ceea ce face ca pistonul sa se deplaseze cu mai putina forță. Eu zic sa îți iei un set de bujii, o cheie de bujii și sa le schimbi. nu ar trebui sa îți ia mai mult de 10 minute. Dacă nu sunt bujiile, du-te la un service sa îți curețe injectoarele sau uită-te la video-ul asta și fa tu. https://youtu.be/aDvtzg-ThZs

| Ianisanamyr a răspuns:

La plecare