| ingerSedat_1707 a întrebat:

As dori sa stiu, daca am o masina inmatriculata in Italia, pot sa inchei contract de asigurare (RCA) cu o firma de asigurare romaneasca, avand in vedere tariful destul de mare practictat de firmele de asigurari italiene? Va multumesc

7 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Este mai scump la noi pentru masinile inmatriculate in strainatate.La Tiriac am platit 100Euro pe luna.Incearca la vecinii bulgari.

Răspuns utilizator avertizat
| ExistaMosCraciun a răspuns:

@kronstadt, m-ai innebunit, draga, toate alea le stii!
Nu bre, nu poti, asa ca fa-o in Italia, asta e, te costa mult mai mult amenda pentru lipsa RCA.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Am si eu o problema asemanatoare! Si caut disperata! Nu am gasit nimic in Romania! Pana una-alta am ales o casa de asigurari in Italia unde am putut opta pentru polita de asigurare cu "franchigia", insa in caz de accident eu suport 50% din daune!

http://www.tpu.ro/......-dar-unde/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. da poti.
dar eu iti recomand sa mergi in bulgaria ca e mai ieftin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, pentru o masina inmatriculata in Italia poti cauta o asigurare online.

Cauta pe urmatoarele site-uri si vei vedea ca poti economisi chiar 300 de euro:

www.conte.it
www.dialogo.it
www.assicurazione.it - comparator al unui broker de asigurari
www.tuopreventivatore.it - comparatorul oficial al Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor din Italia

Daca nu te descurci, te pot ajuta. csnww@libero.it
Mihai

| ingerSedat_1707 explică:

Va multumesc pentru raspunsurile voastre, dar poate nu m-am adresat corect. Vreau sa circul cu masina in Italia. E legal sa circul cu masina inmatriculata in Italia si sa am asigurare romaneasca? Cunosc 2 persoane care se afla in situatia asta.As dori cat mai multe detalii, daca e posibil.Multumesc