| BlaDe12345 a întrebat:

Astazi am avut examenul auto pentru B.
A rezultat admis cu 18 puncte.
Acum ce curiozitate am eu, probele sunt filmate video + audio. Iar pe parcurs politistul a spus ca mergeam prea aproape de masinile parcate, dar nu mi-a punctat pentru asa ceva pe anexa. In fine, ce ma nedumereste pe mine este daca sunt sanse ca in urma vizionarii acelei probe de cei care sunt pusi sa faca asta, sa se decida ca de fapt nu merit calificativul admis.
Am avut si mici convorbiri cu el in care ii spuneam de ce eram putin mai aproape de masinile parcate, mi-a spus ca vrea sa vada loc cat sa deschida portiera, mi-a spus ca am prea multe explicatii, eu i-am spus ca i-am oferit punctul meu de vedere, la un moment dat s-a suparat putin cred si mi-a spus "poate va trag pe dreapta". Si ma gandeam sa nu fie vreo problema, mai ales ca sunt inregistrate audio...
A patit cineva asa? Sau stiti pe cineva care a fost in postura asta? Rog seriozitate, apreciez.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| June20 a răspuns:

Camerele video si inregistrarile audio sunt pentru a evita situatiile in care se ofera mita examinatorului direct sau indirect (au fost situatii in care cursantii erau pe cale sa comita accidente grave sau nu stiau sa conduca, iar cu toate acestea ei au primit carnetul). Faptul ca ati avut niste discutii, faptul ca politistul ti-a zis sa nu mai mergi atat de aproape de masinile parcate nu reprezinta un motiv pentru care decizia politistului (aceea de a-ti da permisu) sa fie contestata in urma vizionarii inregistrarilor, deci calm down si felicitari.

17 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Nu mai are nicio treaba filmarea. Aia e in caz ca te pica si tu zici ca te-a picat pentru ca nu ai dat spaga. Sau alte chestii din asta. Odata ce politistul a scris Admis pe foile alea ai permis big grin
In scurt timp o sa iti vina acasa big grin Mie in 3 zile mi-a venit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le vizionează nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dat șpagă, a?

| BlaDe12345 explică (pentru aimullah123):

Mersi mult pentru raspuns, apreciez. Am stat si m-am gandit putin ca totusi poate nu e chiar asa.

| BlaDe12345 explică (pentru anonim_4396):

Nu am dat, e a 2-a oara cand dau chiar laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Păi ai văzut că ai picat prima oară și ai zis să dai acum

| BlaDe12345 explică (pentru anonim_4396):

Dar chiar asa trebuie sa dai tu cartile pe fata? Schh. Se mai uita lumea pe aici.
Nu, glumesc, nu am dat, mersi de raspunsuri big grin

| Începătorul988 a răspuns:

Sa scrie admis, atât contează. Du-te inainte, numai sta de contestații. S-ar putea sa ti-l ia inainte sa il tii in manawinking

| alex495 a răspuns:

De curiozitate te intreb, 18 puncte din ce fapte le ai strans? big grin

| BlaDe12345 explică (pentru Începătorul988):

Cum adica?

| BlaDe12345 explică (pentru alex495):

Neasigurarea la schimbarea directiei de mers - 9pct
nesemnalizarea schimbarii directiei de mers - 6 pct
neincadrarea in ritmul impus de ceilalti participanti la trafic - 3pct

| alex495 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Ultima ce inseamna? Ai iesit intr o strada si masinile care circulau erau aproape de tine si tu ai fortat iesirea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai facut nici o greseala in conducere, distanta fata de masinile parcate tine mai mult de prevenire, nu e specificata nicaieri in legislatie.
Se putea anula examenul daca pe inregistrare aparea o neacordare de prioritate, sau alte incalcari grave, ori minore, dar adunate. Discutia cu examinatorul chiar nu conteaza, atat timp cat nu vorbeati de spaga.

| BlaDe12345 explică (pentru alex495):

Nu. Este la clasa VITEZA, cred ca mergeam mai incet decat ar fi trebuit pe o portiune de drum.

| Începătorul988 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

La mine a intrebat "dosarul e gol?" Si cand i-am răspuns că nu a pornit filmarea. happy dar tristețea lui, nu a avut din ce sa ma pice. Doar câteva puncte ca nu eram in treapta specifică vitezei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neasigurarea la schimbarea directiei de mers - 9pct
eu am văzut ca martor frână pentru depășire greșită și sancțiunea asta, de ce oare mă gândesc că e și la tine...thinking

| BlaDe12345 explică (pentru anonim_4396):

Unde vrei sa ajungi? happy Daca se decide ca nu il merit asta e, il dau iar. No problem. Viata merge inainte.