| FreundundM a întrebat:

Ce ați alege intre varianta hatchback sau sedan pentru un Megane 2? Care e mai manevrabilă (sunt începător) care consumă mai puțin (daca e vreo diferență)? Ma interesează motorizarea 1. 5dci...

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu masina te inveti. Ca e hatchback sau sedan tot ai nevoie de o perioada sa ii inveti dimensiunile asa cab din punctul meu de vedere e irelevant.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sedan e destul de greu de parcat, fundul e îngust față de aripile spate, nu vezi nimic în oglinzi.
Hatch e mică.
Mie breakurile mereu mi s-au părut ușor de parcat, pentru ca au geamuri mari pe tot spatele, vezi obstacolele lejer, la fel și poziția mașinii.

| Liviu a răspuns:

Iti spun doar atat.Parerile sunt impartite, dar cam totu suntem de acord pe urmatoarele 2 notiuni.
Masina benzina - consum cam maricel, piese ieftine.
Masina motorina - consum slabut, dar piesele te rupe.
Acum banuiesc ca ai si tu parinti etc, ia una mai mare hatchback, intelegi? Eu am un scenic 2 din 2005, tot incepator am fost si eu acu 2 ani cand am achizitionato, cu marimea te inveti, rabdare multa, si nervi de otel.Noi cei care am trecut de mamaligi, ne cam pierdem rabdarea, uitam de unde am plecat.Nu toti, dar uitam.Si inca un sfat prieteneste, cand pui mamaliga, asigurate te rog ca se vede.Eu am cam claxonat pe cineva cu mamaliga, avea geamu din spate negru si nu se vedea, si mi-a parut rau dupa cand am vazut mamaliga.Nu uita,mamaligile sa se vada,daca e geamu negru (luneta)Lipeste abtipild,e foarte important ca cel din spatele tau sa nu te preseze,sa iti faca loc, si sa nu te claxoneze isteric cum fac si eu si toti cand moare motoru la cate unu(care nu are lamaie) si in rest, capu sus, nu te timora, si baga mare.Si ai grija,sa faci schimburile de ulei,sa schimbi distributia,ca altfel poti cala motoru happy alte sfaturi, poate si de la alti, care stiu mai multe ca mine, eu atat am avut de zis, take care.