| Alexus1234 a întrebat:

Salutare TPU, ce pot sa fac ca sa conduc un Uber legal?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este vreo marcă de masină?

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu am gasit prea multa info pe site-ul romanesc, pentru marca masinii, dar in Australia, Uber cere ca masina folosita sa fie realtiv noua, si sa fie sub 5 ani vechime.
Banuiesc ca sunt legi internationale, impuse de Uber.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

De obicei conduci o masina nu un Uber.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu m-am referit la faptul ca, compania Uber a impus niste reguli stricte, ca nu te poti inscrie si participa ca sofer in reteaua uber, daca nu ai masina mai noua de 5 ani, dar modelul de masina nu conteaza. Eu vad aici toate modelele si marimile, omenii isi pun hartiuta pe masina cu UBER. Un vecin de-al meu face taximetrie cu uber si el mi-a spus astea.

| Violleta2022 a răspuns:

Documente necesare:
Permis de conducere (obținut de minim 2 an)
Carte de identitate (vârsta minimă 21 de ani)
Cazier judiciar fără înscrisuri
O fotografie de profil pentru șofer
Trebuie să fie o fotografie orientată spre față, care să cuprindă chipul și partea superioară a umerilor, fără ochelari de soare
Trebuie să fie o fotografie a conducătorului auto fără alte obiecte sau persoane în cadru, bine luminată și focalizată. Nu poate fi o fotografie a unui document sau o altă fotografie imprimată.

Obține un vehicul
Ce mașină este potrivită pentru tine? Asigură-te că mașina respectă standardele noastre în România și reține că vei câștiga mai mulți bani dacă îți vei menține costurile scăzute

Entitate juridică
Ai nevoie de o companie înregistrată in scopuri TVA sau te poți înregistra printr-o flotă parteneră independentă.

Iar aici poti sa te inregsitrezi:
https://www.uber.com/ro/ro/drive/requirements/

https://www.idevice.ro/2019/05/24/uber-conditii-soferi/

https://www.avocatnet.ro/......C4%83.html

PS Va trebuii sa te interesezi de Standardele masinilor folosite pentru Uber. in Romania.
In Australia, Uber nu accepta sa ai masini mai vechi de 5 ani.