| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU! Daca cineva intra in mine cu masina din cauza faptului ca nu păstrează distanța iar eu franez si ma tamponează ușor cat sa imi spargă bara, daca fac constatare amiabila cu persoana respectiva in afara ca ii va veni mai mult la următoarea asigurare pătește ceva? Are probleme cu permisul? Nu stiu care este procedura, mulțumesc frumos!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atâta timp căt se face constatare amiabila nu e implicată poliția așa că nu va avea nicio problema cu nimic decât cu prețul asigurării.

Și iarăși mă întreb....cum aveți unii permis când nu știți lucrurile astea? Serios? Că nu ești primul pe aici.

| sierra1 a răspuns:

Dacă el e de vină, ia o amendă (permisul ii rămâne) și pierde bonusul (malus) de la asigurator. Nu ajunge?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Asiguratorii nu dau amenzi.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Hai pe bune?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Răspunsul era mai mult pentru nenea care a pus întrebarea sa nu rămână cu informații gresite. Cu tine m-am lămurit de mult că nu înțelegi toate întrebările la care raspunzi

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Cine a spus asta... sau iar halucinezi ca mai tot timpul?

| mi25 a răspuns:

Nu, n-are treaba cu permisul. Dar daca masina este lovita in fata sau spate, este obligatorie autorizatie emisa de agentul constatator al firmei de asigurari, altfel atelierul nu ti-o repara.