| life456 a întrebat:

Salutare TPU! E potrivit un Golf 5 1.9 pentru un sofer oarecum începător?
Alte pareri de masini fiabile pentru începători (preferabil diesel pentru 20000-30000km an)?
De motoarele 1.9 am auzit ca sunt foarte fiabile, modele de masini cat de cat confortabile si fiabile cu aceste motoare pana in 3500 de euro?

5 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sincer, majoritatea incepatorilor care au pus mana pe diesel o infundat motorul in primele luni fiindca nu stiu sa conduca diesel. Daca tu esti sigur ca stii cum se conduce si schimbi turat atunci nu ai treaba dar altfel recomand benzina la incepator.
Pai practic Golf 5, Seat Leon 2, Octavia 2 si Audi A3 sunt exact aceeasi masina pe dedesubt numa ca difera caroseria si sigla. Oricare din ele e reusita. Eventual o alta optiune ar fi Hyundai I30 sau Kia ceed cu motorul lor de 1.6 CRDI 90cp euro 4. Cele pana in 2009 daca sunt euro 4 nu au DPF. Bafta!

| life456 explică (pentru ClaudiuM1997):

Cand am făcut școala de soferi pe diesel instructorul imi spunea sa schimb la 2000 de turații si cu toate astea nu ma simteam bine daca nu schimbam de la 2500 in suslaughing)

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru life456):

Bun, atunci schimba mereu la 3000 si atunci teoretic nu o sa ai probleme. si du-te mereu cu motoru la 2000rot/min sau mai mult. Eu am avut Ibiza 1.9 TDI ALH, dupa Bora 1.9 TDI AXR si acum am Exeo 2.0 TDI euro 5 CAGA. Din pacate este o serie de motoare pe golf 5, passat, octavia, etc care are probleme. Cele 1.9 TDI cod motor BXE si BLS fabricat intre 2006-2009 +-. Daca vrei musai 1.9 TDI atunci cauta ceva dinainte de 2006 cu cod de motor BKC. E mai reusit. Ai si passatu ca optiune dar e mai complex si nu la fel de fiabil ca golfu sau celelalte masini mentionate de mine ce impart platforma cu golfu. Eventual daca vrei confort si nu sportivitate, vezi un golf 5 plus. Ai in interior spatiu mult si e confortabil. Atata ca nu e la fel de stabil in curbe ca un golf 5 normal. Bafta! big grin

| life456 explică (pentru ClaudiuM1997):

Am auzit de passat uri ca sunt tank pe roțilaughing,(in special b5.5),dar părerile sunt împărțite, sper doar sa nu fac alegerea greșită, ma gândeam si la jetta ca e un golf 5 doar ca sedanlaughing

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru life456):

Pai passatu B5.5 e tank pe roti, dar la bugetul tau nu as lua B5.5 ci un B6. B6 nu mai e tank pe roti crede-ma laughing. Jetta chiar e golf 5 doar ca sedan. optiuni sunt, doar tu sa te hotaresti si sa o verifici binewinking.