| AndreiG11 a întrebat:

În urmă cu un an, am cumpărat o mașină, am făcut act de vânzare cumpărare însă nu am mai trecut certificatul pe numele meu.
Astăzi am făcut accident, din vina mea, iar poliția mi-a reținut plăcuțele și certificatul deoarece nu am trecut mașina pe numele meu in termen de 90 de zile de la data cumpărării.
Acum întrebarea mea este: trebuie sa vina vechiul proprietar sa mă ajute sa recuperez plăcuțele și certificatul sau mă pot descurca și fără el?
Mulțumesc mult, dau funda!

4 răspunsuri:
| awspam a răspuns:

Teoretic nu mai e masina ta, practic tu raspunzi de ce ai facut dar el se ocupa de acte pentru ca e a lui

| AndreiG11 explică (pentru awspam):

Și ca sa îmi iau numerele și certificatul înapoi trebuie sa vina el?
Deși procesele verbale sunt pe numele meu?

| sskrillex96 a răspuns (pentru AndreiG11):

Tu de fapt nu ai inmatriculat masina pe numele tau, nu este masina ta! Pentru accident raspunzi tu, iar de masina se ocupa proprietarul

| Fierăstrău_Georgică_1995 a răspuns:

Cum sa cumperi o masina si sa nu o treci pe numele tau...