| anonim_4396 a întrebat:

Incep prin a spune ca nu ma pricep deloc la masini. Am un Peugeot 206 cu faruri cu halogen si as vrea sa schimb cu xeon sau led, uitandu-ma pe YT am vazut ca viata este mai lunga si bat mai in distanta, etc. Inrebarea mea este: este posibila schimbarea sau trebuie ea din fabrica sa fie facuta pentru xeon sau led?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Xenon*
Ledurile nu bat bine, si nu sunt omologate. Nu prea gasesti modele omologate, si ai nevoie de hartii la ele, ca la folia de pe geamuri (omologare data de producatorul ledurilor + semnatura de la service-ul care le-a montat si reglat).
La xenon e treaba mai sigura: masinile cu instalatie xenon au asa:
-faruri cu lupe
-motorase auto-level
-senzori la suspensia de pe puntea spate ("cantare")
-duze de spalare a farurilor
-NU ESTE MENTIONAT NICAIERI IN ACTELE MASINII CA ARE XENON.
Deci, pentru a circula legal, cauti un 206 cu xenon din fabrica, iei toata instalatia (mufe, cablaje, faruri, module faruri, pompa spalare faruri, duze spalare faruri, senzori spate, becuri si drosser xenon), le instalezi si reglezi la un electrician auto bun, si esti 100% legal.
Cei de la RAR - control tehnic verifica daca ai instalatia completa si functionala, iar data ai tot ce am mentionat eu, iti zambesc si iti dau drumul. Daca ai doar becuri led sau xenon bagate in farurile clasice, te lasa fara certificatul de inmatriculare, si primesti si amenda, plus ca esti obligat sa le dai jos, ca sa poti recupera certificatul.
Dar cautand pe google, se pare ca am veste proasta: nu cred ca a existat xenon de fabrica pe 206. In general nu s-a montat pe masinile de clasa mica.
Asa ca poti merge pe o varianta mai greu de indeplinit:
1. cumperi faruri aftermarket cu lupe, insisti sa primesti o dovada a omologarii E6 mentionata acolo
https://www.pieseauto.ro/......78786.html
2. montezi farurile impreuna cu niste becuri decente (halogen sau led)
3. mergi la RAR pentru omologarea farurilor, si intrebi domnul inspector/inginer care va verifica masina, daca poate mentiona in omologare ceva de xenon sau LED
4. pui ce sursa de lumina vrei in faruri dupa ce au fost trecute in cartea de identitate a masinii, iar cand te intreaba vreun control de ele, arati ca nu prea te pricepi, si le explici ca asa au fost farurile de noi, iar la RAR au spus ca sunt ok.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

La unele se poate. Dar e musai pe urmă să mergi la RAR și să omologhezi modificarea, altfel riști amenzi mari în trafic, plus ridicarea talonului și tot la RAR ajungi.
Mai pe scurt: teoretic, e posibil, dar practic nu cred că merită.
PS am avut și eu un Pug din ăsta (206) și nu m-a nemulțumit niciodată sistemul de iluminare, așa cum era el din fabrică.