| KaPy2 a întrebat:

Maine dau si eu traseul!, cum sta treaba cu semnalizarile in sensurile giratorii?, un ex sunt pe banda 2 si merg inainte trebuie sa semnalizez stanga intrarea in sens sau semnalizez doar iesirea?
un instructor m-a invatat ca nu trebuie sa semnalizez dupa banda 2 daca fac inainte intr-un sens giratoriu sa semnalizez doar iesirea din sens, alt instructor m-a invatat sa semnalizez stanga daca fac inainte dupa banda 2 si dreapta al iesire intr-un sens giratoriu, cica sa semnalizez intrarea in sens.\
pana la urma trebuie sa nu sa semnalizez stanga din banda 2 pentru inainte, sa nu fiu penalizat aiurea :d

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca esti pe banda 2 esti obligat sa mergi inainte, daca mergi inainte nu trebuie sa semnalizezi nimic. Doar respecta semaforul. MARE GRIJA LA SEMAFOR. Redu viteza la 30 la fiecare trecere de pietoni. Si incadreaza-te pe benzi cu semnalizare. Fii atent cand iti spune politistul in ce directie trebuie sa o iei, te asiguri si semnalizezi. Atentie la semnele de circulatie si fara emotii!
SUCCES.

| KaPy2 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Multumesc frate!, un instructor mi-a spsu ca trebuei sa semnalizez intrarea in sens daca sunt pe banda 2 prin semnal stanga(semnalizarea), un cursant avea examen si semnaliza intrarea in sens si am ramas cunfuz, si mie mi se pare corect sa nu semnalizez stanga intrarea in sens

| lascuiulian92 a răspuns (pentru KaPy2):

Semnalizezi stanga daca faci stanga. Daca ai la semafor indicator care te obliga sa faci stanga, atunci faci stanga obligat binenteles cu semnalizare.

| KaPy2 explică (pentru lascuiulian92):

Pai eu spun de sens giratoriu, sa pun semnal stanga sa semnalizez intrarea in sens, si instructorul meu mi-a spus ca daca sunt pe banda 2 si merg inainte nu pun nimic cand intru pun doar semnal dreapta la parasirea sensului

| suntserios a răspuns (pentru KaPy2):

Legal semnalizezi doar iesirea din sens nu si intrarea

| lascuiulian92 a răspuns (pentru KaPy2):

AAAAAA frateee am citit complet gresit, te refereai in sens giratoriu.
Cand intri in sens giratoriu esti obligat sa acorzi prioritate celor aflati in sens giratoriu.
Cand te afli in sens si vrei sa parasesti, semnalizezi dreapta bro.

| lascuiulian92 a răspuns (pentru lascuiulian92):

Iar daca vrei sa mergi inainte ii dai inainte fara semnalizare, doar daca intri pe strazi secundare trebuie sa te incadrezi pe banda 1 si sa semnalizezi

18 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inainte de sens, semnalizezi directia in care vrei sa mergi, facand abstractie de sens: dreapta, stanga, sau mergi tot inainte, si nu semnalizezi.
La iesire semnalizezi dreapta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Am ramas socat sa vad ca majoritatea habar nu au sa abordeze un sens giratoriu. Inclusiv raspunsul pe care l-ai declarat castigator este eronat. In legislatie este stipulat clar ca intr-un sens giratoriu se intra cu semnal stanga si se iese cu semnal dreapta, indiferent de iesirea pe care o alegi. Prioritatea la intrare se acorda vehiculelor care au patruns deja in sensul giratoriu (primul sau primii intrati au prioritate) iar la iesire prioritatea este de dreapta.

http://adevarul.ro/......index.html

| KaPy2 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Este foarte adevarat!, azi am picat traseul si am intrebat examinatorul cum sta treaba cu semnalizatul si asa este cum spui tu, pentru inainte sau stanga se semnalizeaza stanga in sens si dreapta la parasirea acestuia, s-au certat instructori intre ei pe tema asta, am dat funda pentru ca eram convins ca asa este....asa m-a invatat instructorul meu :d

| Latinmoon a răspuns:

Iti tin pumnii! :*

| KaPy2 explică (pentru Latinmoon):

Multumesc :*!

| Latinmoon a răspuns (pentru KaPy2):

Cu placinta! smug
Sper ca te pricepi la gatit! rolling on the floor

| KaPy2 explică (pentru Latinmoon):

Ma pricep la gatit smug, stau singur de 3 ani straight face, parinti sunt in afara...

| Latinmoon a răspuns (pentru KaPy2):

Ce iti place sa gatesti? smug

| KaPy2 explică (pentru Latinmoon):

Ciorbe,supe,tocanite,pilav, la sarmale nu prea le am, la ce nu prea stiu ma uit pe reteta tongue, si prajeluri :d, eu ma pun la somn sa nu adorm maine la volan laughing, noapte buna!

| Latinmoon a răspuns (pentru KaPy2):

Poate mai vorbim prin mesaje, ca as vrea sa-ti cer si eu un sfat candva. smug
Noapte buna! :* love struck

| lascuiulian92 a răspuns:

Sa fiu mai clar, esti pe banda 2 si ii dai tot inainte, dai inainte, fara semnalizare.

| KaPy2 explică (pentru lascuiulian92):

Asa mi-a spus instrucotul meu, asa consider e uca e bun, dar m-a bagat in dubii alt instructor, l-am intrebat de ce trebuie sa fac asa si el imi spune ca asa e legea laughing), maine dau fata cu el si instructorul meu sa-l faca putin de ras pe celalalt