| tdy a întrebat:

Va rog, daca stie cineva cum sau de unde as putea sa cumpăr niște microfoane pentru masina. Sa le conectez la o navigație ( aftermarket ) bănuiesc că există ceva asemănător cum am vazut la sistemele gen " Parrot " ce au acele 2 microfoane. Si de unde pot comanda asa ceva plus ca trebuie sa fie compatibile cu navigatia mea. Multumesc.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De ce iti bati capul si nu comanzi chiar un car kit parrot sau alta marca, ceva scump si bun...
Adesea noi confundam navigatia care ar trebui sa insemne in primul rand sistemul GPS cu centrul de comanda HMI care este altceva, soferii utilizeaza acesti termeni gresit cum este si cunoscutul volanta in loc de volant!
Cat despre chestia ca vrei sa conectezi la acea consola de comanda microfoane ca sa poti vorbi apoi prin Bluetooth eu unul recunosc cu sinceritate ca nu ma pricep.

| tdy explică (pentru Simpatic):

Păi mă gândeam să cumpăr ceva asemănător cu parrot. Dar am o cunostinta într-un ford focus din 2013 are un casetofon Sony 2din si microfoane fara nici un sistem si merge perfect. Ziceam ca e mai simplu totusi fara alte fire in plus bănuiam că sunt niște microfoane cu nu de si le pot baga direct in spate la navigație și cam atâtlaughing legat de gps normal ca pentru aia am luat navigatia pentru un sistem gps bun happy

Bula
| Bula a răspuns:

Acele capsule de microfoane sunt de tip "electret" (cu condensator) si se gasesc la pret ieftin, in jur de 5 lei/buc.
Asemenea capsule de microfoane sunt folosite peste tot: incepand cu microfoane pentru calculatoare pana la telefoane.

Pentru a le putea folosi la navigatia ta, ai nevoie ori de un bloc original, ori de un electronist foarte priceput, cre sa le adapteze sistemului tau.