| MaximiLyan a întrebat:

Salutare TPU, vinerea trecuta am cumparat un golf 5 1.9 TDI cu 250.000 KM in bord.
Masina arata foarte ok, am pus-o pe tester si mi-a dat o eroare la senzorul de la axul cu came, o bujie si ceva legat de cilindrul nr 1 de la acel senzor.
Problema sta in felul urmator, am intrat pe autostrada si i-am dat sa vad cat duce. problema cea mare este ca peste 130 km/h acceleratia este foarte greau. Si as vrea sa cer si eu parerea celor ce au intampinat aceasta problema cu acceleratia sa creasta greu as vrea sa stiu de la ce ar putea sa fie.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Daca ti-a dat cod la axu cu came pai aia mai e masina foarte ok? laughing aia are deja probleme sinca unele cam naspa sa-i zic asa.Bine acum depinde si ce scaner ai folosit, ar fi bine sa scanezi msina la un scaner din asta mai performant.Dar daca tu ai cod la ce spui deja trebuie sa ai aprins la bord Check engine ala, din start iti dai seama ca msina nu-i nici pe departe f ok cum zici ci este foarte ok defecta as zice eu laughing In rest nu am inteles cei cu acceleratia este foarte grea sau greu la ce anume te referi? Senzoru de la axa cu came este numai unu singur si daca axa cu came nu-i pusa la pct de acolo pleaca si miss fire sau un cilindru nu mai functioneaza in cazul tau cilindru unu mai arde, pentru ca i se da curent ori prea devreme ori tarziu.Acum sa nu fie pusa la pct stiu si eu cam greu, nu stiu exact cum sunt axele cu came la motoru ala sau cate axe cu came are, deci ceva in neregula cu distributia stiu si eu ce sa zic ar fi indoit valvele, dar poate e numa f putin iesita de la pct si poate sa dea codurile alea.In sf masina aia e naspa, reparo mai intai, rezolva alea poate sa fie senzoru de vina, poate sa nu fie pusa la pct, nu ai dat ce coduri sunt, deci cam vagi informatiile