| frankyminune a întrebat:

Salutare TPU, vreau sa intreb in special pe cei ce au inmatriculat masini de curand. Am gasit sa cumpar un Opel Astra 1. 7dtci din 2003 si as vrea sa stiu cat ma costa taxa de inmatriculare.dau funda, multumesc

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

1940 de euro. Ai aici un calculator http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php si aici specificatiile complete ale masinii pe care le poti lua si din talon http://www.ultimatespecs.com/car-specs/Opel/3242/Opel-Astra-G-17-DTi.html, acela este pretul!

| onasis1961 a răspuns:

Nai dat prea multe detalii.Vezi dacă te ajută:http://www.4tuning.ro/calculator-taxa-auto-2012/

| Olyxyz a răspuns:

Vezi ca poti sa nu o platesti.
Eu asa am facut la a mea, am un BMW320d e46 cu motor 2.0 turbo d euro 3.
Pe net scria ca e 1300 de euro taxa, cand am intrebat la politie era 2800 ron.
Oricum, poti sa o iei, faci cerere de inmatriculare fara taxa, daca ai noroc o aproba, daca nu, o resping. Cu cererea respinsa mergi la un avocat, iti face o actiune in instanta si aproba acolo inmatricularea fara taxa. Dureaza vreo 2-3 luni timp in care poti sa mergi cu masina cu numere rosii. Un avocat te costa cam 600 ron sa iti faca actiunea, nu iti trebuie avocat sa te reprezinte dupa in instanta, e simplu.

| Mdea721 a răspuns:

Hm..Chiar nu prea stiu cat costa, dar trebuie sa fie in jur de 1.000 E...

| AIex a răspuns:

Sall, tata a inmatriculat un golf III acum 2 zile happy
masina avea motorul 1.4
taxa a costat 2400 lei
la opel nu stiu sigur cat e taxa... vezi ce motor are si zi-mi, ok?