| JeKyLl a întrebat:

Vreau să montez pe mașină, jos în grilele din stânga respectiv dreapta, un set de proiectoare LED care au și angel eyes. Mașina în cauză este un Golf 4 care a venit din fabrică fără proiectoare.
Aceste sunt proiectoarelor care mă interesează: https://teamdeals.ro/......es-76mm2/p

Vreau să știu doar dacă sunt legale. Mulțumesc!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt legale. Nicio modificare neomologata la sistemul de iluminare a masinii nu e legala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bineinteles ca nu sunt legale.
Ai nevoie de proiectoare omologate, montaj in service autorizat si acceptul modificarii intr-o reprezentanta RAR (si mentionarea acestui lucru in CIV), ca sa omologhezi asa ceva.
Proiectoarele originale de Golf 4 sunt incluse in faruri, daca pui din alea, nu iti cere nimeni omologare.

| Sofer a răspuns:

Pentru proiectoarele care le pui în bara nu cred ca ai nevoie de vreo omologare. Asa știam. Și eu trebuie sa pun pe o mașină ce nu are integrate în spoiler.

| suntserios a răspuns (pentru Sofer):

(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri

d) vehiculul circulă cu defecțiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate

De ce ii dai sfaturi sa ramana fara talon?

| Sofer a răspuns (pentru suntserios):

Ramai fără talon pentru proiectoare în spoiler? Și eu am de gând sa îmi montez.

| suntserios a răspuns (pentru Sofer):

E destul de clar articolul cred... Orice sofer ar trebuie sa stie.

| Nustiu26357 a răspuns:

Daca omologhezi atunci îs legale daca nu atunci nu!

| Costel_Iancovici_1997 a răspuns:

Poți sa montezi ce vrei tu doar sa nu fie colorata ești interzis colorata deoarece atrage atenția altor șoferi și fac accident