| StefanMadalin02 a întrebat:

Salutare tuturor, am si eu o nelămurire, cum pot afla puterea de ieșire a unei stați auto de muzică?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scrie pe amplificator unde conectezi mufele de boxe 4 sau 8 ohmi, uita te atent.

| Digikey a răspuns:

Vezi ce scrie pe ea si cauti pe Google, sau daca dispui de un laborator de electronica faci cum a zis colegul mai sus.Dar daca ai fi avut un osciloscop si un generator de functii nu mai veneai pe TPU cu intrebarea asta.

| bodokik a răspuns:

Daca cumva nu ai gasit raspuns... Trebuie sa masori tensiunea pe sarcina amplificatorului (adica difuzorul, sau orezistenta de 4 sau 8 ohmi in functie de impedanta pe care o au difurile tale, dar de putere pentru ca s-ar putea sa se infierbante foerte tare) cu un multimetru analogic sau digital. Preferabil ar tredui sa aplici un semnal sinusoidal de la un generator de semnal si sa il vizualizezi cu un osciloscop legat la sarcina ca sa poti vedea cand apare limitarea sinusoidei. Cu formula P=U2/R, adica tensiunea pe sarcina la patrat impartit la rezistenta de sarcina (difuzorul) iti da puterea amplificatorului. Trebuie sa urmaresti sinusoida sa fie aproape de limitare dar sa nu intre in limitare, daca nu ai osciloscop poti aprecia dupa ureche cand distorsioneaza amplificatorul, chiar si cu un semnal muzical si masori tensiunea pe difuzor. Aplicand formula gasesti puterea. In legatira cu cele doua iesiri, dace ai boxe de 8 ohmi poti pine 4 bucati, cate doua in paralel pe o iesire in cazul in care amlificatorul suporta impedanta de 4 ohmi, sau 2 de 4 ohmi.