| Alexandrionelu a întrebat:

Salutare tuturor!
As dori o părere despre clasa R de la Mercedes, mai ales de la cei care au condus sau au fost pasageri într-unul.
Mașina nu este pentru mine, ci pentru o familie cu 2 copii, în care bărbatul are 40 de ani. Ei fac minim 30.000 km pe an, majoritatea pe autostrada. Au ca și second car un Chevrolet Cruise.
Am vizionat deja review-urile, dar as dori o părere de la cineva care chiar a fost în una.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Depinde de familia respectiva, cate bagaje iau cu ei, daca au si animal de companie, eu as merge pe E class, e suficient de incapator pentru o familie cu 2 copii insa daca ii cunosti bine si stii ca s-ar putea sa nu le fie suficient de mare atunci este ok si R class-ul, e o masina interesanta, putin ciudata, personal nu mi-as lua una din cauza aspectului si a clasei din care face parte, prefer break-urile si in general alea mai mici, pana in 1.5T, ce e peste deja cere un motor serios daca vrei sa mai si traga cu toata familia si portbagajul plin, acum Mercedes are motoare potente, problema e de impozit si asigurare, acum depinde de fiecare cat vrea/isi permite sa plateasca.
Fun fact : am condus e270cdi break, masina avea 1800 kg goala si motorul de 177 cp trage decent, nu te poti plange de demaraj dar la 177 cp te-ai astepta la mai mult insa greutatea isi spune cuvantul, clar nu mi-as lua E sau R cu mai putin de 177 cp, aici iar depinde de fiecare, unii nu au nevoie de putere ceea ce mi se pare absurd, nu suport sa stau sa ma rog de masina sa traga si cand vreau sa accelerez mai repede nu vreau sa fiu nevoit sa stau cu pedala la podea sa acelerez mereu cu cat poate masina, pedala la podea vreau sa o am cand am chef de fugareala sau in depasiri, nu in condusul de zi cu zi.
Fun fact pentru iubitorii de 'imi iau motor mic sa consume putin', ford focus 1.6i 115 cp consum de 9.5%, subaru legacy 2.0R 165 cp AWD permanent consum de 9.5%, ambele conduse identic, la drum lung fordul ia 7 si subaru 8, subaru vede destul de des 7000 rpm, fordul mai sus de 5000 rar ajunge.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am condus un mercedes dar nu stiu exact modelul am uitat, mergea pe motorina si ad blue, acum 3 ani in urma. Mergea bine era solida masina dar ca model nu arata asa bine, nu se pricep cu designul. Cauta in Youtube despre masina

| Alexandrionelu explică (pentru mgtow):

Mulțumesc de răspuns. Și eu am condus clasa C și E.
R-ul este mult mai mare, aproape cât un microbuz. Pe amicul meu nu îl interesează atât aspectul, cât utilitatea ei ca și mașină de drum lung pentru familie. Alternativa la R class ar fi un E class break.

| Alexandrionelu explică (pentru RB26DETT):

Adevărat ceea ce ai scris, deci fundă. Am uitat sa precizez ca familia respectiva locuiește în vestul Germaniei, deci 95% din timp va circula pe o autostrada, iar pe autostrada puterea mașinii nu mai este asa de importanta. Adică pentru ce? Odată ce ai ajuns deja la 120 km/h mai contează in cât timp poți sa accelerezi pana la 160 de exemplu? De obicei nu.

| RB26DETT a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Deja e alta poveste, intr-adevar, pe autostrada nu ai nevoie de cine stie ce putere, ajungi la viteza regulamentara, setezi pilotul automat si nu mai ai treaba, in cazul asta un e220cdi ar fi suficient sau mai sunt astea mai noi cu motoare de 2.0 de 136 cp daca nu gresesc, la motorul de 2.0 ai si taxe mai mici, cel putin la noi in tara, presupun ca si in afara.

| RB26DETT a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Depinde de familia respectiva, cate bagaje iau cu ei, daca au si animal de companie, eu as merge pe E class, e suficient de incapator pentru o familie cu 2 copii insa daca ii cunosti bine si stii ca s-ar putea sa nu le fie suficient de mare atunci este ok si R class-ul, e o masina interesanta, putin ciudata, personal nu mi-as lua una din cauza aspectului si a clasei din care face parte, prefer break-urile si in general alea mai mici, pana in 1.5T, ce e peste deja cere un motor serios daca vrei sa mai si traga cu toata familia si portbagajul plin, acum Mercedes are motoare potente, problema e de impozit si asigurare, acum depinde de fiecare cat vrea/isi permite sa plateasca.
Fun fact : am condus e270cdi break, masina avea 1800 kg goala si motorul de 177 cp trage decent, nu te poti plange de demaraj dar la 177 cp te-ai astepta la mai mult insa greutatea isi spune cuvantul, clar nu mi-as lua E sau R cu mai putin de 177 cp, aici iar depinde de fiecare, unii nu au nevoie de putere ceea ce mi se pare absurd, nu suport sa stau sa ma rog de masina sa traga si cand vreau sa accelerez mai repede nu vreau sa fiu nevoit sa stau cu pedala la podea sa acelerez mereu cu cat poate masina, pedala la podea vreau sa o am cand am chef de fugareala sau in depasiri, nu in condusul de zi cu zi.
Fun fact pentru iubitorii de 'imi iau motor mic sa consume putin', ford focus 1.6i 115 cp consum de 9.5%, subaru legacy 2.0R 165 cp AWD permanent consum de 9.5%, ambele conduse identic, la drum lung fordul ia 7 si subaru 8, subaru vede destul de des 7000 rpm, fordul mai sus de 5000 rar ajunge.

| relian a răspuns:

O raie de masina, motiv pentru care nici nu se mai fabrica laughing mercedes s-a facut de ras cu rabla aia.E ditai hudubaia de masina, asa pare pe afara si inauntru spatiu putin laughing cum am spus nu se mai fabrica si asta spune destule.
Ru am fost in cateva, sincer mie, mie urata cu spume laughingdar e doara parerea mea, poate altii au alte placeri.Pe scaunele din spate nu stu daca incap copii sugari laughing

| Alexandrionelu explică (pentru relian):

Inteleg. Probabil ca tot e-class-ul break rămâne cea mai buna varianta de la Mercedes. Merci!

| relian a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Daca chiar vrei mercedes ia clasa S sau clasa E dar nu neaparat break sedan este f buna.

| Alexandrionelu explică (pentru relian):

Este pentru o familie cu 2 copii, cu cărucior, bagaje multe, etc. Înainte au avut un Laguna 3 break și le era cam mic și-au montat inclusiv portbagaj suplimentar pe plafon (tip "sicriu"). Asa ca vor ceva mare, dar nu chiar Vito. E class break cred ca ar fi o varianta, alternativa de la Mercedes nu știu.
Alte variante ar fi Sharan sau S-Max.

| relian a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Mini van ala ar fi si mai bun si mai ieftin.

| Sofer a răspuns:

E urata rau. Mai bine un C class din 2008 sau un S class.