| dwar a întrebat:

Salutare tuturor!

As vrea sa cumpar o masina de la cineva care insa nu este proprietar in acte(din cate am inteles este masina unui prieten,dar nu stiu cum a reusit sa o scoata din tara,masina este in Anglia acum). Pretul masinii este foarte mic de aceea mi-a ridicat mari suspiciuni si vreau sa fiu sigur ca nu imi iau teapa.
Din cate stiu eu,chiar daca cel care vrea sa o vanda nu este proprietar in acte,imi trebuie un contract de vanzare-cumparare intre el si proprietarul de drept plus certificatul fiscal al amandouara.
Masina este inscrisa pe Romania,cu volan pe stanga, ITP valabil pana in 2015 si asigurare pana in mai.
Va rog sa-mi explicati ce riscuri implica o astfel de afacere si daca stiti,ce fel de acte trebuiesc facute (nu uitati,sunt in Anglia, nu Romania).

Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chestia asta pute de la o posta, nu te complica inutil parerea mea, cine stie care e treaba cu proprietarul.

probabil masina nu a fost trecuta pe numele lui pentru ca ar fi costat mult taxa de timbru. Acum depinde si unde vrei sa o inmatriculezi (in Ro sau Anglia). Oricum tranzactia o inchei cu proprietarul in acte.

ai grija daca o inmatriculezi in Ro cat e taxa de timbru. Plus nu te ajuta cu nimic ca are asigurare pana in mai, oricum trebuie sa ii faci pe numele tau.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci in Anglia ca sa-ti cumperi masina din Romania.
Esti tare.
Cere-i seria sasiului si poti sa verifici daca a fost declarata furata.

| dwar explică (pentru anonim_4396):

Fratioare aici, pentru o masina inscrisa pe Anglia cu volan pe stanga asigurarea costa dublu pretului masinii intr-un an(mai ales ca masina asta are motor de 2.8...ca sa intelegi de ce incerc sa cumpar deja inscrisa pe Romania.Multumesc pentru informatie!winking

| Sayori a răspuns:

Paii, cu numarul masinii poti verifica daca e furata happy

| dwar explică (pentru Sayori):

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
O intrebare: cum aflu daca a fost furata?

| Sayori a răspuns (pentru dwar):

Paii, daca ai nuamrul masinii poti vedea daca a fost declarata furata sau pe ce nume e inregistrata masina happy

| dwar explică (pentru Sayori):

Pai cum stiu, uitandu-ma la ea?happyTrebuie sa fie un site pe undeva unde sa verific asta? Multumesc pentru raspuns!

| Sayori a răspuns (pentru dwar):

Paii, poti suna la o sectie de politie sau ceva de genu happy

| Alves_Alecsh_1992 a răspuns:

Te uiti pe geamurile laterale fata si acolo este un cod il notezi iar daca nu este intrebi ce s-a intamplat cu geamul dar mai bine pui niste bani deoparte si-ti iei un opel astra(unul e cam 3-4 mii de euro si e din anul 2004)eu asa am facut si sunt incantat de alegere