| Roberto0408 a întrebat:

Salutare tuturor...astăzi am întâmpinat o problema la mașina chiar înainte sa ajung acasă cu 5 min, la ieșirea din sens am accelerat-o puțin iar la scurt timp am auzit un sunet foarte ciudat de la motor și am simțit in pedala ca nu mai trage. Am tras repede pe margine și când o turam se auzea acel zgomot ca acela de la aspirator atunci când trage aer, precizez ca in urma cu vreo 2-3 zile i-am dat jos furtunul din capul egr-ului doar pentru a vedea dacă este murdar sau nu, nu am dat Egr-ul jos. Când am ajuns acasă in parcare am ridicat capota, zgomotul se auzea din partea stânga a motorului. Nu ma pricep la mecanica de aceea nu pot da amănunte mai precise, la fel când o turam pe evacuare nu scotea gram de fum, absolut nimic, ma gândesc ca dacă ar fi turbo ar fi trebuit sa dea mai mult sau mai puțin.
Mașina in cauza este un BMW E91 automat. Va multumesc.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bravo.
Mergi la service.
Ai si intrebari?

| Eugen80 a răspuns:

Verifica toate furtunele de aer, incepand cu cel la care ai umblat. Pe toate furtunele se face presiune mare. Daca toate sunt puse bine si prinse, ori s-a crapat vreunul, ori a cedat turbo.
Nu merge asa cu ea, rezolva problema, pentru ca o dai in altele f scumpe.