| schajuman1344 a întrebat:

Salutare tuturor. Astazi imi voi cumpara o masina. Este inmatriculata in Romania. Ce acte imi trebuie ca sa o pot inmatricula pe tatal meu care este din alt judet decat cel de unde voi lua masina?

Eu stiu asa:
- masina sa aiba ITP valabil
- masina sa aiba asigurare valabila pe numele vanzatorului
- masina sa aiba rovinieta
- contract V-C intre vanzator si tatal meu (in 6 exemplare originale)
- fiscal de la Primaria judetului de unde e masina
- sa scrie vanzatorul pe spatele certificatului de inmatriculare INSTRAINAT CATRE *numele tatalui meu* si sa semneze.

E corect? Doar atat sau mai este ceva?

Multumesc mult. Dau funda si voturi.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, e corect. Nu chiar 6 contracte, parca 4 sau 5 trebuie; stiu aia de la birouri. Un contract ramane la vanzator, unul la primaria lui, unul la primaria ta, unul la inmatriculari, si unul trebuie sa iti ramana tie.
ITP-ul se poate face inainte de a porni la drum cu ea, la fel si rovinieta. Doar asigurarea te poate incurca, pentru ca este valabila abia de la miezul noptii, deci nu poti pleca in aceeasi zi cu masina de acolo.
La biroul de acte faci fisa de inmatriculare, aia trebuie vizata la primaria lui, si la primaria ta. La fel si contractele, toate trebuie vizate de primaria lui.
Dpdv legal, tatal tau trebuie sa fie acolo sa semneze contractele, si mai este nevoie de cartea lui de identitate. Nu intru in detalii, dar eu nu am avut probleme. Sa ai copia lui de c.i. (buletin).