| Florin458 a întrebat:

Salutare tuturor!
Cum pot oferi dealerii auto discounturi atat de mari la unele autovehicule? Am vazut masini cu 0 km pe stoc cu reduceri si de 75000 euro fata de pretul de lista iar autoturismele erau configurate full sau si discounturi mai mici la unele marci normale de pana la 12000 euro.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Motorinarele o sa scada in timp. Masiniile vechi nevandute la fel sa scape de ele nu le convine sa le caseze. Ala e secretu sa stai cativa ani dupa o masina care nu se vinde deloc apoi iese iefina la pret

suntserios
| suntserios a răspuns:

75000euro? Unde? ca iau si eu doua

| relian a răspuns:

Dealerii ofera ce spui pentru ca isi permit, sau ca sa scape de anumite masini le scade pretu.
Toate masinile noi vorbim aici de masini noi care sunt la dealer nu-s de fapt ale lui, nici vorba de asa ceva, alea is masinile fabricii.Deci dealeru este un fel de loc unde fabricantu isi vinde masina.

Dealeru vine masinile fabricantului si primeste o parte din bani, cat se inteleg.Asa se fac vanzarile si la bauturi si mai la toate produsele ce se vand in magazinele mari.
Nu cumpara nimeni un vagon de haine si dupa sa stea sa se uite la luna.
Magazinu doara vinde marfa fabricantului si pe masura ce vinde arata si da banii aluia, ala da magazinului partea cat sau inteles si tot asa.Marfa care nu se vinde, fabrica spune ce sa faca, ori o vind altora ori scasde preturile.

Daca in schimb este vorba de o masina folosita, atunci dealeru poate pune ce pret doreste el si stai tu linistit ca el a achizitionat masina ala cu 3 bani laughing

| Sofer a răspuns:

Poate 7500 euro reducere la mașină nouă.

| Florin458 explică (pentru Sofer):

Ai linkuri cu cateva rulate si au fost si modele noi 0 km cu discount de 40, 000-50.000 euro fata de pretul de lista!
Am gresit eu in postare, mea culpa, cu masina la 0 km, insan ici astea cu discount de 60-70.000 euro nu au mai mult de 8000 km

| siriusblack98 a răspuns (pentru Florin458):

Am vazut la ce te referi. Alea sunt masini care nu s-au vandut si/sau care au fost returnate ori schimbate la solicitarea clientului nemultumit de anumite aspecte ori defectiuni. Ei nu ies pe pierdere oricum. La pretul brut lansat initial isi iau o marja de discount pe viitor de cel putin 30% la astfel de modele. Iar unde totusi nu se poate si nu se poate, decat sa o caseze prefera sa o dea la jumatate de pret sau chiar la 40% din cat costa initial. Nu se omoara lumea pe masini de 100k euro cine stie ce sa stii.

| johnnny123 a răspuns:

Reducere de 75000 de euro la o masina cu 0 km?
Iti garantez ca la mijloc s-a strecurat o neintelegere. Cel mai probabil din partea ta...

| johnnny123 a răspuns (pentru Florin458):

Masina aia nu are 0km, ci 32 000 km. Deci este o masina SH,
iar masinile scumpe se devalorizeaza extrem de abrupt.

Daca iti cumperi masina aia cu 90 000 de euro si incerci sa o vinzi a doua zi, nu vei gasi pe nimeni sa ti-o cumpere cu mai mult de 50 000 euro. Adica cu 40 000 de euro mai putin decat ai dat tu pe ea.

Iar la alea care au 0km reducerile nu sunt nici pe departe asa de mari. Poti sa te uiti la X5, care costa "la oferta" 110 000 de euro, adica la fel ca nou.

Cand ai spus ca ai vazut masini cu 0km si reducere de 75 000 de euro, ma gandeam ca ai vazut o masina care costa 100 000 de euro la 25 000.

| siriusblack98 a răspuns:

Sunt foarte multi factori care contribuie la astfel de reduceri: reclama, contracte mai avantajoase cu furnizori de materiale prime si mana de lucru mai ieftina, lichidare de stoc. Unde ai vazut tu totusi si la ce masina reducere de 75k euro? Pentru ca este o suma enorma. Producatorii nu fac astfel de reduceri la o intreaga gama de autoturisme. Singurul loc unde poti lua asemenea ''chilipir'' este la o licitatie a unei banci ce a confiscat o masina pentru neplata datoriilor veunui client. Dar atunci in nici un caz cu 0 km.

| suntserios a răspuns (pentru Florin458):

Vrajeala de marketing, compara pretul de lista cu pretul SH.