| maxu08 a întrebat:

Salutare tuturor. De curand am cumparat o masina si vreau sa o inscriu pe numele meu, problema este urm.: propietarul din carte este decedat, masina a fost dobandita prin act de succesiune de fiul acestuia care a trecut-o doar la financiar fara alte demersuri, mai departe a vandut masina nepotului dar tot asa fiind trecuta doar la financiar pe numele acestuia si a trecut si pe talon radiere la cerere 10.12.2009 mai departe am luat eu masina. Am urm acte:cartea masini, talon, contract vanzare/cumparare intre mine si nepotul acestuia, fisa inmatriculare si certificat fiscal (intre fiul decedatului si nepotul acestuia) si o alta fisa de inmatriculare si certificat fiscal intre mine si nepot., si mai pot obtine la cerere o copie dupa actul de succesiune. Credeti ca pot inmatricula masina fara sa am probleme sau mai am nevoie si de alte acte dat fiind faptul ca propietarul din acte este mort iar pe talon la sectia instrainata catre este scris radiere la cerere din 2009?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vei avea nevoie de documentele de legatura dintre proprietarul din CIV si tine, respectiv:
- copia actului de succesiune
- copie contract de vanzare-cumparare intre succesor si nepot
- copie contract vanzare-cumparare intre nepot si tine.
Cel mai bine este insa sa te prezinti cu tot dosarul la o firma de intermedieri, te vor ajuta ei cu toate cele necesare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa o inmatriculezi pe baza actelor respective. Numai bine!

| onasis1961 a răspuns:

Atata timp cat s-a facut un act de vanzare cumparare si ai fisa fiscala, e totul in regula.La financiar nimeni nu emitea actul fiscal daca erea ceva in neregula.Fa-ti RAR-ul si nu ai probleme! Bafta!