| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor,
Ma apropii usor usor de varsta de 18 ani si nu stiu ce masina ar fi mai ok dintre urmatoarele:

Bmw E92(Coupe),E93(Cabrio) motor 2.0D Automatic, cel de 3000 e cam maricel pentru inceput.

Audi A5 coupe, cabrio 2.7 Multitronic

Din research-ul de pe internet am inteles ca Multitronic ul este foarte stricacios in general si acest aspect ma cam da inapoi deoarece stiu ca reparatia cutiei este destul de costisitoare.

As vrea o parere cat mai sincera si daca se poate sa-mi dati argumente pro si contra in ambele cazuri

Va multumesc anticipat!
O seara\ zi buna!

Răspuns Câştigător
| Adi88 a răspuns:

Bună seara, din ce vad eu ca ai descris is numai mașini puternice. Pt 18 ani iți recomand un Smart motor de 800, un polo motor de 1.2 / 1.4 deci ceva pana in 1.4 75 de cai putere. Si stii dc? Pt ca sa nu te vad la tv la pro tv ca ai pierdut controlu masinii si ai intrat intr-un stalp, alta madina etc. Nu o lua în nume de rau ce îți spun, ia întai și capata experiență și dupa motoare puternice. Volanul îl învarți cu doua degete ca ai servo, zici ca ai controlu dp lume, da nu e asa o secunta de neatentie și... Baftă!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru varsta de 18 ani, recomand o masina mica, mai veche, cu consum redus de petrol, pentru ca vei invata sa sofezi pe ea si vei avea si accidente usoare, daca esti atent.
Decapotabilele si masinile puternice, lasa-le pentru cand vei avea 3-4 ani de experinta, ca sunt un pericol prea mare, pentru un incepator.
Uita-te la ceva de 1.4 sau 1.6 ca sa inveti pe ea si sa nu te doara sufletul cand o duci la reparat, dupa ce ai lovit-o.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice baietele de 17 ani viseaza la masini cu motoare de 3 litri si sute de cai. da lasa masinile puternice si cu propulsie pentru cand ai sa stii sa conduci. Nu iti pica nimic intre picioare daca inveti sa conduci pe un logan, golf sau opel