| neverbackdown05 a întrebat:

Salutare tuturor! tin sa va spun ca sunt nou pe acest grup si as vrea daca se poate sa ma ajuta"ti cu un sfat! Vreau sa imi achizitionez o masina cat de curand iar alegerea este foarte grea! suma de care dispun este 5000-5500 euro maxim asta sa includa si o eventuala inmatriculare! masinele care le urmaresc de ceva timp sunt audi a 4 1, 9 tdi 131 cp an 200-2003, wv golf 5 1, 9 tdi 105 cp sau 2000 tdi 140 cp an 2005-2007, si alta varianta skoda octavia 2 1, 9 tdi 105 cp aceeasi ani ca si golful! intrebarea mea este pentru voi daca ma puteti ajuta cu un sfat o parere pentru alegere cea mai buna si sincera din partea voastra! Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie nu mi-a placut. Mi s-a parut foarte slab. Nici interiorul nu mi-a placut, e plastic ieftin si inghesuit, se inclina cam tare. Cum am spus, e ca un Fiat Punto.
In schimb am condus VW Touran TDI (habar nu am daca era 2.0 sau 1.9), si ala era cu totul alta masina, desi Touran e facut pe platforma de Golf 5, insa are brate independente pe spate, in loc de puntea rigida a Golfului. Era mult mai 'legat', mi-a placut.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 5 si Octavia 2 sunt tot pe acolo, mai exact mecanica e identica. As zice Skoda, Golf 5 e nasol, are aer de Fiat Punto din '96.
A4 ar fi ceva, dar te avertizez ca nu e tocmai ieftina intretinerea.
Eu, in bugetul asta, m-as arunca "cu capul inainte" spre Vectra C 1.9 CDTI 150cp. Mai masina cel putin fata de Octavia, asta e clar. Cu Audi poate mai poate concura, dar de aia 20cp in plus, si injectia CR, il 'pisa' si pe ala.
Stiu ca VAG-ul e foarte tentant, datorita aspectului, si a motoarelor diesel, dar eu il pun in 'fundul' listei tot timpul, dupa ceva ani de service.

| neverbackdown05 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce e VAG ul? scuza-ma dar nu sunt prea pregatit pe parte mecanica

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru neverbackdown05):

VAG e Volkswagen-Audi Group, si mai detine Seat si Skoda.
Seat si Skoda sunt versiuni spaniole, respectiv cehe, ale modelelor Volkswagen.
Sunt facute pe aceleasi platforme (adica suspensie/transmisie/motor), adica dupa Golf/Bora e facut Leon/Toledo si Octavia, dupa Polo sunt facute Fabia, Ibiza si Cordoba.
Audi e putin mai premium fata de Volkswagen, au caroseriile mai bine finisate, se folosesc materiale mai bune, iar motorizarile gasite pe Audi, sunt alese dintre cele mai bune de la Volkswagen.
In general ocolesc VAG pentru ca nu mai exista calitate la ei, in special la motoare. Dovada cateva cazuri discutate neoficial pe forumuri (motoarele 1.4 16V, 2.0 TDI cu injectie PD), si ultimele scandaluri mediatizate, in care s-au descoperit nereguli grave la noile lor motoare:
www.4tuning.ro/.../mizeria-marca-volkswagen-motorul-1-2-tsi-pe-benzina- 23139.html
...i-daca-ai- instalat-software-ul-cu-probleme-14805696

| neverbackdown05 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aha multumesc! si ce mi-ai recomanda in banii astia ...sa fie si o masina placuta ochiului nu neaparat putere mare...dar as vrea 1.9 tdi!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru neverbackdown05):

Cum am spus, in loc de 1.9 TDI, as recomanda 1.9 CDTI de la Opel.
Vectra C 1.9 CDTI versiunea de 150cp cu 6+1 viteze, ar fi ideala, e o limuzina in adevaratul sens al cuvantului.
Si motoarele 1.9 TDI de la VAG sunt bune, insa versiunile alea 2001-2007 au injectie cu 'pompe-duse', mai putin fiabile. 1.9 CDTI are injectie common-rail, superioara celei pomp-duse (VAG a trecut si el la common-rail ulterior), care iti ofera o norma de poluare mai buna, cuplu mai mare, si consum mai mic.
In plus, Opel are intretinerea mai ieftina decat VW, gasesti piese originale la preturi foarte accesibile.
Daca vrei masina mai mica, e foarte ok Astra H 1.7 CDTI, insa nu e foarte confortabila din cauza interiorului inghesuit, iar portbagajul e mic (la hatchback).

| neverbackdown05 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si daca as alege un golf 5? e o alegere proasta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru neverbackdown05):

Mie nu mi-a placut. Mi s-a parut foarte slab. Nici interiorul nu mi-a placut, e plastic ieftin si inghesuit, se inclina cam tare. Cum am spus, e ca un Fiat Punto.
In schimb am condus VW Touran TDI (habar nu am daca era 2.0 sau 1.9), si ala era cu totul alta masina, desi Touran e facut pe platforma de Golf 5, insa are brate independente pe spate, in loc de puntea rigida a Golfului. Era mult mai 'legat', mi-a placut.