| Dany3103 a întrebat:

Salutare, va cer ajutor / sfat pentru urmatoarea situatie.

S-a vandut o masina, nu au fost facute actele de vanzare la notar, deci masina a ramas pe numele vanzatorului. Cumparatorul a dat masina la fier vechi si este de negasit, specific ca actele sunt la el.

Cum se poate radia masina respectiva?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu esti vanzatorul, trebuia ca in momentul vanzarii sa mergi cu actul de vanzare-cumparare si sa radiezi masina, pentru ca, dupa cumparare masina putea fii implicata in cine stie ce furturi, sau accidente si fiind inca pe numele tau, esti bun de plata sau de puscarie daca se gasesc urme de sange pe ea.
Ce nu pricep este cum, este posibil ca cumparatorul sa cumpere o maisna ca apoi sa o dea la fier vechi? Nu vad o logica aici? Pentru ce ai platii un obiect ca apoi sa-l iei si sa-l arunci?

| Dany3103 explică (pentru Violleta2022):

E vorba de o dacie veche care a fost vanduta printr-un prieten, cuiva care avea nevoie de ea la tara, ma rog. Stiu ce era de facut la momentul vanzarii, dar nu am fost de fata in acel moment, si nici perioada urmatoare, asa ca incerc acum sa gasesc solutii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dany3103):

Vanduta printr-un prieten... am rog, situatia pare mai complicata decat ma asteptam, banuiesc ca nu ai habar cui ai vandut-o si ce afaceri a facut cu ea, pana a ajuns la fier vechi, mai ales ca cumparatorul nu este de gasit.
Conform legii, tu esti cel care trebuia sa o radiezi... acum ce sa-ti spun, mergi pas cu pas la Politie, ciculatie, Fisc si vezi ce este de facut ca sa scapi de pacostea asta. daca ai gasi-o la fiare vechi, tot ar fi bine, ai stii macar ca are o iesire legala din circulatie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Fara acte si adeverinta de casare nu poti face nimic.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu nu inteleg cum a putut cumparatorul sa caseze masina nefiind proprietar in acte. Asta este o eroare grava de care trebuie sa raspunda firma care a facut casarea. Desigur, daca masina a fost casata si nu zace in cine stie ce curte la fier vechi.

| Dany3103 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ma gandesc ca o fi fost data ca o bucata de fier, nu ca o masina. Tiganii astia care duc la fier vechi nu cred ca ii intreaba daca sunt proprietari. Eu ma gandeam sa merg sa-mi emita un alt set de acte pentru masina si sa pe urma sa o radiez dar cica e nevoie sa predai placutele de inmatriculare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Dany3103):

Tiganii aia aduc bucati de fier, nu motoare cu serie de sasiu pe ele.

| Dany3103 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pai ma gandesc ca masina o fi fost dezmembrata si dusa pe bucati.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Daca stii sigur ca a dat masina la fier vechi (desi nu era proprietar), cauta sa obtii un act de casare de la acea firma.

| LucasLuc1998 a răspuns:

Raporteaza-l politiei frate! sad