| daniDeeDee a întrebat:

Vreau sa fac un schimb de masini cu cineva, eu detin un bmw de 1.8 si respectivul are motor de 2.2 benzina din 2004. Ma intereseaza cat ma costa asigurarea pe an la acest motor,vreau sa o bag pe numele mamei, pentru ca ea are peste 30 ani ( stiu ca asta conteaza mult, eu am sub 30 ) si IMPOZITUL. Va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| daniDeeDee explică:

Asa mult e impozitul, o inmatriculez undeva la sat (mentionez ca mama nu are permis). E cam multicel. Exista cumva pe site un caz concret, cu detinator de motor 2.2? MULTUMESC!

| MariusF23 a răspuns (pentru daniDeeDee):

E mult impozitul pentru ca. taxe si impozite. Calculeaza aici daca nu ma crezi. http://www.auto-iasi.ro/calculator-impozit-auto

| 0rlando a răspuns (pentru daniDeeDee):

Costă mult impozitul, pentru că are motor mai mare de 2000cc, altfel scăpai super ieftin.
Cât despre asigurare, în funcție de mai mulți factori, o poți scoate și la mai puțin de 600 de lei pe an, dar ai mare grijă să nu o lovești, că în caz de daune, nu mai este valabilă cu tine la volan.

| MariusF23 a răspuns:

Asigurarea te va ajunge pe la 500-600 lei. Impozitul aproape dublu - 900-1000 lei (depinde de zona).