| sergiu51 a întrebat:

Salutare: Vreau sa mi cumpar si eu o masina si nu stiu ce acte trebuie sa aiba proprietarul?
sau ce acte trebuie sa mi ofere el mie ca s ao pot inmatricula eu. sau sa pot umbla cu ea pe numele lui?
dau funda :d

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi oricum la un notar si acela ii va cere toate actele necesare.
Citeste si aici:
http://forum.softpedia.com/topic/569657-cum-sa-cumperi-o-maina-second-hand/
Am gasit undeva si aceste explicatii:
1. Act de vanzare/cumparare in 3 exemplare.
Se face intre vanzator si cumparator la orice birou de acte auto sau poate fi completat de catre vanzator si cumparator, dar recomand un birou de acte auto. De obicei aceste birouri se gasesc pe langa sediile de politie. Certificatul de radiere nu trebuie completat. Vehiculul se radiaza automat cand se face inscrierea pe noul proprietar.
2. Vanzatorul merge la directia de impozite si taxe a sectorului/judetului de care apartine pentru a scoate masina de la impozit. De acolo i se elibereaza un certificat fiscal prin care se dovedeste ca vanzatorul are toate taxele la zi. Atentie. Certificatul fiscal trebuie stampilat de functionarul primariei. De obicei uita sa faca asta.
3. Pe certificatul de inmatriculare trebuie completat de vanzator numele noului proprietar, data si semnatura vanzatorului. Vezi imaginea de mai jos. Atentie. Nu va primeste actele la politie daca vanzatorul nu completeaza aceste date.
4. Dupa toate acestea vanzatorul trebuie sa predea actele masinii si toate randurile de chei cumparatorului. Practic asta e tot ce trebuie sa faca vanzatorul.
5. Cumparatorul se duce sa faca ITP-ul la masina.
6. Cumparatorul trebuie sa obtina certificatul de autenticitate de la RAR. RAR-ul se poate face in orice oras din tara. In Bucuresti se misca cel mai repede cei de la RAR Voluntari. Trebuie sa se faca rezervare vreo 2-3 zile inainte. Rezervarea se poate face si on-line. Click aici pentru rezervare RAR
7. Cumparatorul isi face RCA. Daca nu doreste sa pastreze placutele cu numerele vechi, pe asigurare nu trebuie sa apara acestea.
8. Cumparatorul se duce la Directia de impozite si taxe de care apartine cu urmatoarele acte:

Copie act vanzare cumparare (2 copii)
Carte identitate masina
Certificat fiscal vanzator
Copie buletin cumparator
Dosar
La impozite si taxe trebuie achitata o taxa de 57 RON + impozitul la masina.
9. Se duce la politie cu urmatoarele toate actele necesare.
Daca nu sunt pastrate placutele de inmatriculare pe asigurare nu trebuie sa apara numerele de pe placute.

| viotedy a răspuns:

In plus fata de ce ti s-a scris mai sus, n-o sa mai mearga cu noul cod cu -umblatul pe numele altuia. dupa 2 luni esti pasibil de amenda si fostul trebuie sa anunte instrainarea in 5 zile.