| Razvan77777 a întrebat:

Salutare, vreau sa schimb antigelu la o Skoda Octavia 2 1. 9tdi de unul singur că văd că nu e greu dar nu găsesc nici un tutorial pe YouTube pentru ea și vreau să mă ajutați cu niste sfaturi.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Desfaci capacul vasului de expansiune, apoi cel mai jos furtun (ala de la radiator), si il lasi orientat in jos, sa curga tot.
Vezi ca e poluant, lasa-l sa curga intr-un lighean, apoi pune-l intr-un bidon si du-l la benzinarie, ca au ei rezervoare in care preiau ulei si antigel.
Dupa ce curge tot, sufli cu compresorul prin vas, eventual desfaci alte furtune pe sus si sufli in ele, sa iasa antigelul de prin motor. La final pui toate furtunele la loc, si pui prin vasul de expansiune cantitatea de antigel necesara.
Daca iei antigel concentrat, il amesteci intr-un recipient inainte de a-l turna, ca daca torni o data antigel si apoi apa, ele s-ar putea sa nu se amestece la timp, si sa te miri ca iti ingheata la -2 grade, face dop, se supraincalzeste motorul, deformeaza chiulasa, pusca furtunele, sar pastilele anti-inghet... Ca ai vrut tu sa fii mecanic.
Dupa ce pui antigelul in vas si nu se mai duce, pornesti motorul cateva minute, sa faca tot circuitul, si sa mai scoata aer. S-ar putea sa fie nevoie sa completezi in timp ce merge motorul. Nu pune capacul din prima. Stai cu ochii pe indicatorul de temperatura.
Vezi ca indicatorul de temperatura de la VAG e o porcarie, indica 90 de grade cand temperatura reala e intre 70 si 110. Deci poti avea surpriza sa supraincalzesti motorul fara sa stii. Cand nu mai e nevoie de completare, pui busonul la loc, apoi opresti motorul.
A doua zi, cand e motorul rece, prima data ridici capota si verifici daca e bun nivelul. Mai scoti/mai completezi, dupa caz.