| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Weekendul viitor va trebui sa plec la Constanta pentru un interviu de angajare, eu fiind din Craiova.Problema este ca singurul mod de a ajunge acolo este sa merg cu masina mea si anume o Dacie Solenza de prin 2005, intr-o stare jalnica din toate punctele de vedere (ca idee, am luat-o gratis acum vreo 2 ani de la un tip pana sa plec in strainatate).A zacut mai bine de jumatate de an (de cand am fost ultima data in tara in august-septembrie 2018) pana de curand, cand a luat-o un frate de al meu sa mai mearga cu ea.Problema e ca trebuie neaparat sa plec cu ea la Constanta, un drum de aproximativ 500 km (1000 in total) intrucat nu am posibilitatea sa fac rost de alta masina pana duminica si din ce am inteles de la un mecanic ar trebui sa bag cel putin 1000-1500 de lei astfel incat sa fiu cat de cat sigur ca nu raman cu ea in drum.Totusi,nu vreau sa investesc nimic in ea, ca luni dupa ce ma intorc de la Constanta o las in parcarea unei reprezentante Dacia deoarece vreau sa imi iau un Logan nou prin Programul Rabla.Desi niciun om zdravan la cap nu s-ar hazarda sa plece cu ea la un asmenea drum,eu trebuie sa o fac, fortat de imprejurari.Ce ma sfatuituiti? Sa o aranjez cat de cat astfel incat sa ma aduca acasa sau sa plec cu ea asa pe principiul,, fie ce-o fi"?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu am citit tot ce ai scris dar este vina ta ca masina este in stare jalnica nu de alta dar masina este gandul omului asa se spune, daca nu ai putut sa intretii nici o masina primita gratuit...nu te judec dar trebuia demult sa investesti cei 1500 de lei.
Eu am dat 1500 de lei pe un polish profesional, altii dau 1500 de lei pe benzina lunar doar sa plimbe gagicile, deci nu contest ca ce este mult pentru unii este chilipir pentru altii.
Dar vezi nu stii cand ai nevoie de un lucru de aceea trebuia sa faci mai demult masina!
Ce te sfatuiesc este sa ai toate lichidele la nivel si sa iti iei pentru drum 1-2 litri de antigel la tine si 1-2 litri de ulei ...ca sigur vei avea nevoie de astea.
Verifica franele, bateria, servodirectia daca are, amortizoarele si anvelopele.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Simpatic):

De fapt, eu asa m-a luat-o acum 2 ani, dovada ca nu am dat niciun ban pe ea.Omul o fi fost la razboi cu ea la cum arata si merge, e vina mea probabil ca nu am investit in ea, dar nu am facut-o ca eu in primul rand o foloseam foarte rar, avand in vedere ca am si fost plecat in strainatate si nici nu mai merita sincer, sa o fac cat de cat ar insemna sa ii fac inclusiv tablaraia, care e pe departe punctul ei cel mai slab.Ma duc maine la un mecanic sa vada ce si cum si sa schimbe eventual ce e de schimbat. Oricum masina isi va da obstescul in sfarsit in Programul Rabla deci probabil o sa imi recuperez,, investitia'' prin voucher.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In loc sa bani 1000 lei in ea închiriezi o masina si iti mai raman si bani si mergi si in comfort si in siguranta

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

Foarte bine gândit.
Ar fi bine să-ți asculte sfatul și să găsească mașină de închiriat, decât să riște să rămână pe drum cu mașina lui... happy

| Serban_Albu_1994 explică (pentru suntserios):

Am vorbit azi la un mecanic.Trebuie inlocuite doua conducte de frana,bobina de inductie,pompa benzina, discurile de frana, placutele de frana, lichidul de frana, uleiul, planetarele si umflat/ehilibrat roti.In total can 700 de lei. Poate ieseam mai ieftin daca inchiriam o masina si era si confortul mai mare (la a mea nu tu AC, nu tu scaune si pozitie buna la volan) dar la mine in oras nu prea sunt firme care practica,, Rent-a-car" in afara de reprezentante, insa serviciile nu sunt cine stie ce.La Dacia spre exemplu nu au de inchiriat de cat vreo 2 Loganuri, chele, fara AC fara nimic insa la un pret piperat.Singura masina pe care am fost tentat sa o inchiriez este un Cielo, insa din nou tariful era maricel si masina veche de prin 1996, dar in stare extrem de buna.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Kevinn2000):

Masina m-a dus si m-a adus fara probleme, in afara de confort si lipsa AC.Cu toate astea, zilele urmatoare va ajunge la REMAT.Sincer dupa drumul asta m-am atasat de ea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce defecte are?
Daca motorul merge rotund, si porneste la prima cheie atat dimineata, cat si cu motorul cald, franele tin, volanul nu are joc, curent are, si nu huruie nimic la roti, motor sau cutie, mergi asa.
Ia-ti cu tine curele de schimb, minim 5l de apa, niste lichid de frana si ulei.
Poate si o bobina de inductie la mana a doua, ca aia se poate arde.
Scutura de praf filtrul de aer, completeaza toate lichidele, si da-i bataie. Tine-o pe la 80-90 cu a 5-a, sa mearga relaxata.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Defecte are multe si foarte multe, inclusiv rugina cat cuprinde (imi ies amortizoarele prin oalele din portbagaj), ploua in ea, kilometrajul si odometrul sunt moarte demult, AC-ul e si asta dus.Ma rog, astea nu m-ar tine neaparat in loc, decat lipsa AC-ului si problemele la caroserie in cazul unui filtru RAR dar ii fac,, mustatile'' cu niste spray si niste chit.In rest,probleme pe la directie, ambreiajul agata, pornire greoaie (cel mai probabil pompa de benzina), bat planetarele, de huruit nici nu mai vorbesc.Ma duc maine la un mecanic sa vad ce zice, oricum vrand nevrand, va trebui sa plec cu ea, daca nu, nu exclude variant inchirierii unei masini.

| Simpatic a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

La cate probleme are eu unul nu as merge cu ea la drum la lung de 30 kg...nu este sigura pentru nimeni.
Foarte bine ai gandit sa o dai pe un voucher Rabla!
Vb cuiva de aici inchiriaza o masina nu cred ca va costa mai mult de 200-300 de lei pentru 24 de ore + 300-400 benzina/motorina (am zis asa poate este mai mult pentru ca nu sti distanta dintre Craiova-Contsanta).
Eu zic sa pui siguranta inainte!

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Simpatic):

Am luat variant inchirierii unei masini, destul de scumput si nici oferta nu prea am de unde alege, cel putin aici in oras nu.Vad maine daca se poate face ceva la jaful asta (sa nu crezi ca imi convine sa merg cu ea in halul asta, cel putin nu pot suporta sa merg in masina fara AC pe caldurile astea).La Rabla o dau pentru a-mi cumpara o masina noua si anume un Logan Prestige Diesel (motor dci95).Eu unul m-am saturat sa sparg bani in rable asa ca vreau o masina noua, fie ea si Logan, iar pentru 13.000 euro eu zic ca este mai mult decat ok pentru cineva care vreau o masina noua cu un minim de dotari si care in acelasi timp nu este pretentios, oricum o tin pana cand ii expira garantia, dupa care Buy Back scrie pe ea.Asa stiu ca stau linsitit si nu mai bag bani in toate cotele, doar ii dau cheie si ma duc unde vreau, cand vreau.Despre Dacii nu am deloc o parere buna, am mai avut 3 in familie, un 1300 de prin 75, un 1310 din 95 si un Logan din 2005, toate cumparate noi. Loganul cel putin a fost dezastru la vremea respectiva (rugina dupa prima iarna si multe alte probleme rezolvate pe garantie) asa ca nu am tinut-o mai mult de 2 ani.Mai buna fost nenorocirea aia de Matiz chel, fara absolut niciun fel de dotare pe el, care a inlocuit Loganul in 2008 si in care cat am avut-o nu am bagat cine stie ce bani.Acum din ce m-a vazut Loagnul e schimbat drastic din toate punctele de vedere, ca altfel nici nu ma uitam la ea.

| Mad1 a răspuns:

Sau poti merge cu trenu sau microbuzu

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Mad1):

Nu mai e nevoie laughing De adus m-a adus, sa vad maine daca ma intorc tot cu ea...