| Raresrrs99 a întrebat:

Salutari! Am un bmw seria 5 e60 cu motor 2.0 177cp si cand franez de la viteze mari imi trepideaza foarte tare volanul. Ideea este ca trepideaza cand franez de la 130 pana la 80, franarea de la viteze mari este normala, in schimb, cand franez la viteze mici tot se simte o mica trepidatie in volan... ce ar putea fi? Precizez ca am echilibrat rotile si schimbat cauciucurile. Pe langa asta, ca sa fiu sigur ca nu sunt jantele de vina, le-am pus pe cele de pe fata pe spate. Am suspectat discurile de pe fata, dar totusi de ce la viteze mari nu vibreaza deloc?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca discurile sunt, sau ceva bielete.

| Panamax a răspuns:

Ai un disc de frana pe fata putin ovalizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica bratele si articulatiile pe fata, bucsele, sigur acolo e problema.

| Raresrrs99 explică (pentru anonim_4396):

Si care ar fi problema daca mai merg asa cu ea o perioada? Am cateva drumuri lung de facut in urmatoarea perioada si nu stiu daca mai ajung la service, care sunt consecintele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raresrrs99):

Sa conduci preventiv, sa nu fortezi la viteze mari, si sa nu bruschezi volanul, ar trebui sa fie in regula, vei avea uzura mai multa pe piesele cu pricina, oricum trebuie sa le schimbi, insa noi am putut sa iti dam sfaturi in ceea ce credem ca ar fi problema, un diagnostic 100% vei primi de la mecanic, ai putea sa gasesti un mecanic cu un canal/elevator liber sa se uite ca sa stai linistit si cand ajungi sa poti sa faci schimburile sa stii ce ai de achizitionat.

| suiramvl a răspuns:

Schimba discurile si placutele si rezolvi problema. daca nu le schimbi iar bataia este mare vei uzza foarte multi pivotii bucsile etc...