| Anonimus969696 a întrebat:

Salutari! Am un opel astra g 1.6 16v euro 4 an 2001 si am o problema cu ea. De 2 luni imi merge super prost. Simptomele ar fii : o pornesc merge totul bine, dupa ce trec de 40 50, turata 200 2300 apare chak engine in bord, cateodata sta aprins, de regula cand nu o turez dar cand o tin turata licare si iar alta simptoma ar fi ca trepideaza groaznic si consuma foarte multa benzina. Cand o tin la relanti se aude foarte urat si cand o turez pare a merge in 3. Am fost de diferite service din diferite orase, am verificat injectoarele, la cilindrul 3 bujia e afumata, am inversat injectoarele intre ele dar tot degeaba, am schimbat bujiile, am probat bobina nou, de 2 ori, tot degeaba, in final am auzit de la unii ca s-ar putea sa fie ecu, mentionez s-ar putea si de la altii ca bobina, chiar daca am testat cu alte 2 aftermarket. Va rog daca poate si doreste cineva sa ma ajute! Erorile pe care le da madina sunt p0303 si p0300

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca are EGR motorul ala, curata-l.
Schimba fisele, daca nu ai mai facut asta de mult.
Curata clapeta de aer.
Daca nu rezolvi nimic dupa asta, cel mai probabil nu mai lucreaza cum trebuie un senzor de turatie.

| OldSoul a răspuns:

Problema probabil e la fisele de la bujie, sau bobina de inductie.
Fa in felul urmator, dai capacul jos la motor, si pornesti noaptea motorul si te uiti la fisele care merg la bujii, daca vezi ca apar unele scanteie intre fise si motor inseamna ca trebuie inlocuite.

| Anonimus969696 explică:

La toate servicele la care am fost mi-au spus ca e compiuterul ecu dar cand am sunat la un specialist la Bucuresti sa-l trimit la reparat a spus ca sunt sanse de 1, 2 % sa fie de la el, alte pareri daca aveti va rog?