| AdrianPetru98 a întrebat:

Salutări!
Peste 2 săptămâni voi susține proba practică a examenului auto (orașul) și deși instructorul a încercat să-mi explice cum stă treaba cu executarea manevrei a parcării laterale cu spatele, unele repere date de el nu-mi sunt prea clare, adică știu că în momentul în care execut parcarea mașina trebuie să fie paralelă și la o distanță de aproximativ 50 de centimetri față de mașina luată ca reper pentru executarea parcării și după ce bag în marșarier și dau cu spatele astfel încât prin geamul din spate dreapta să pot vedea colțul spatelui din stanga al masinii parcate apoi iau maxim dreapta volanul și continui deplasarea ușor până când creez un unghi de 45 de grade... Aici încep problemele! Cum îmi dau seama că am creat un unghi de 45 de grade astfel încât să mă încadrez corespunzător pentru executarea parcării? Care este reperul în acest caz? Bănuiesc că n-o să mă lase examinatorul să ies din mașină cu raportorul ca să verific dacă unghiul este corect... Aici v-aș ruga dacă doriți să mă ajutați cu niște sfaturi!
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Banuiesc ca ar trebui sa-ti poti da seama ca ai creat unghiul asa cum iti dai seama ca esti la distanta de aproximativ 50 de centimetri fara sa masori. Am un prieten instructor si din cate imi amintesc el le spune elevilor sa se opreasca din a deschide unghiul cand "coltul spatelui" masinii alese ca reper aproape a ajuns in dreptul geamului din fata al masinii tale. But I've never tried it that way...

13 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Deci, parcarea laterala nu se mai cere la traseu de mult, de asta unii instructori nici nu o fac.Asta o vei invata in timp, eu am inceput sa o invat cam dupa un an, pentru ca atunci te cam obisnuiesti cu marimea la masina, si numai e o problema. In plus eu parchez doar cu spatele, cu fata nu prea ai deloc...vizibilitate.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Liviu):

Nu se mai cere la traseu? Really? Atunci ce-o fi cu penalizarea aia de 5 puncte pentru "executarea incorecta a parcarii cu fata, spatele sau LATERAL" de pe anexa pentru proba practica? A, ca poate sa nu-ti ceara parcarea laterala (si sa-ti ceara alta manevra) sau sa ti-o ceara, s-o gresesti si sa iei totusi permisul ca nu ajungi la 20 de puncte la final (daca nu cumva faci vreo prostie in timpul parcarii incat sa-ti dea 21 direct pentru "pericol iminent")...e altceva. Dar daca nu stii, ar fi bine sa nu mai dezinformezi.

| Liviu a răspuns (pentru AnastasiaK):

Eu nu dezinformez, eu am dat traseu fix acum un an si cateva lunii.Mie asa mi-a zis politistu, si instructoru, asa ca vezi-ti de nasu tau.Eu nu dezinformez, uitete la toate raspunsurile mele, si dupa arunca cu vorbe.De unde ai aparut? Veziti de treaba ta.Eu iti spun ce a spus instructoru meu, si ce a spus si gaboru. Legile in Romania sunt facute sa fie incalcate.Nu stiu de ce am eu idee ca tu nu ai nici permis, sau cine stie cum l-ai luat?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Liviu):

Mai, baiatule, tu n-ai idee nici cum sa scrii corect, asa ca iti sugerez sa nu mai ai alte idei in general. Legile din Romania sunt facute sa fie incalcate? Arata-mi tu UNDE scrie ca nu e permis sa se ceara parcarea laterala cu spatele la examen si nu mai comentez nimic.

| Liviu a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mda... happy Poate nu toti am avut norocu sa avem cartea in mana, poate eu nu stiu sa scriu corect(sau poate sunt analfabet)dar am fost crescut cu cei 7 ani de acasa.Tu? in schimb? parinti tai nu te-au invatat sa iti vezi de treaba ta, si sa nu te legi de felul cum scrie un om? In momentu in care mie gaboru mi-a zis ca nu se mai da parcarea laterala de anii de zile. Eu eram tampit sa il pun sa imi arate legea aia? ca sa ma pice la examen intentionat? Ai o problema.Eu ti-am zis ca nu se mai da, eu nu pot baga mana in foc ca nu se mai da, cum nici tu nu poti baga mana in foc ca se da, clar?

| AdrianPetru98 explică (pentru Liviu):

În ce oraș ai dat traseul? La mine în Pitești încă se cere la examen să faci parcarea laterală, cu spatele sau cu fața! Că dacă nu s-ar mai fi cerut această manevră, nu aș mai fi întrebat acest lucru!

| AnastasiaK a răspuns (pentru Liviu):

"Clar?" laughing Usor cu aroganta ca nu-ti permiti sa fii arogant cat timp esti maxim de ignorant. Imi vorbesti ca n-ai avut noroc sa ai cartea in mana? Si ai tupeul sa scrii chestiile astea cand ai acces la internet, unde gasesti si DOOM si DEX si tot ce iti trebuie ca sa te educi? Nu e lipsa de noroc, pur si simplu nu te deranjeaza sa fii agramat si dezinformat, iar in conditiile date nu ar trebui sa pretinzi respectul altora cat timp tu nu te respecti nici pe tine suficient cat sa te autoeduci.

Tu nu poti sa bagi mana in foc pentru ce afirmi (asa e cand vorbim in necunostinta de cauza), dar eu pot sa bag mana in foc ca este LEGAL sa se dea parcarea laterala. Mersul cu spatele este manevra obligatorie si se mai da la alegerea politistului una dintre manevrele speciale privind siguranta traficului, pe care le poti regasi si in Anexa 3 a Ordinului 268 (adica aia pe care iti trece politistul punctele de penalizare si iti scrie jos calificativul admis, daca e cazul) si e inclusa parcarea laterala cu spatele.

| Liviu a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mda,si tu crezi tot ce scrie in acte, o fi in acte, dar eu de cand stau cu instructori la taclale, si imi beau cafeaua cam o data la 2 zile, de unde sa pleaca la examen, absolut nici un instructor nu isi invata elevu parcarea laterala, acum... tu daca crezi asta, ce sa iti fac laughing Problema ta.Cat despre carti, scoala si etc.Printesa,cand oi umbla tu, cat am umblat eu, si cand oi avea tu problemele care le-am avut eu, atunci sa iti dai cu parerea despre mine.Intelegi tu? eu nu am avut o copilarie asa linistita.Am avut unele impasuri, pe care putoimea de 16 - 18 ani, nu prea le poate intelege. Abandon scolar, droguri, anturaj, si nu ma refer la anturaj ca bei o bere in spatele blocului, intelegi? Eu stiu ca poate is agramat, dar agramatu asta care isi 'perde' timpul sa iti scrie tie 2 vorbe, munceste cinstit pe banu lui, nu sta cu mana intinsa.Veziti de lungu nasului happy

| Liviu a răspuns (pentru AdrianPetru98):

In teleorman, nu sa cerut.Acuma nu stiu, dar it-am zis, Insa majoritatea instructorilor care i-am intrebat au spus ca nu se mai cere ( iti dai seama ca nu am luat fiecare instructor in parte.). Parcarea cu spatele, da, se cere.Asta am facut si eu.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Liviu):

Tu chiar nu realizezi ca fix legea e singura care conteaza? E ca si cand imi zici ca degeaba scrie ca trebuie sa oprim la semafor ca sunt destui soferi care trec pe rosu si nu patesc nimic. Ok, instructorii pe care ii cunosti tu nu-si invata elevii parcarea laterala. Concluzia e ca sunt niste instructori care nu-si fac treaba. Si mai grav: inseamna ca pe acolo se cam ia permisul asa cum ma acuzai tu pe mine ca l-am luat.

Iar despre restul: bine ca te lauzi si ai impresia ca esti mai capabil decat cei care n-au avut problemele tale. Pai nu esti, esti inferior lor ca sunt probleme pe care ti le-ai creat TU (problemele reale sunt cand te trezesti ca trebuie sa-ti intretii familia de mic sau asa ceva...si apropo, cunosc oameni in situatia asta si tot au reusit sa se autoeduce avand la dispozitie internetul). Aia pe care ii numesti tu "putoimea" sunt mai buni decat tine prin simplul fapt ca au reusit sa nu renunte la scoala si ca s-au tinut departe de droguri si anturaje proaste. Tu nu ai reusit asta. Bravo tie daca ti-ai revenit, dar e cazul sa intelegi ca le esti inferior, nu superior. Si in niciun caz, dar IN NICIUN CAZ nu o sa te admir pentru ca faci ceea ce e normal sa faci...ca mergi la munca si nu cersesti.

| Liviu a răspuns (pentru AnastasiaK):

Crede-ma, nu ma laud, insa ma tot iei atat de maimutoi, incat devine penibila situatia.Ai ajuns tu sa imi dai mie lectii de viata? sa ma certi ca scriu incorect, si prostioare din astea de clasa 1. E de prost gust sa te legi de felul cum scrie un om.Cat despre condus, 8/10 femei sunt habarniste la felul cum conduc.Mai sunt anumite femei rasarite care au toate gradele pe permis si conduc cu spatele cum conduc anumiti soferi cu fata.Tu trebuie sa intelegi, ca nu tot ce zboara se mananca, nu trebuie sa iti tin eu tie morala.Bravo tie ca ai invatat, ca ai facultate, sau nu ai.Dar pana la proba contrarie, esti doar un copil, mai trebuie sa treaca niste anii pe langa tine sa poti sa realizezi in ce lume traiesti.Ca sa numai vorbim de cand esti tu pe TPU de iti permiti sa ma corectezi tu pe mine.Cand dadeam eu raspunsuri pe TPU, tu te incaltai cu fesu, iar asta e iarasi penibil, iti permiti tu sa te legi de felul cum scrie un om.E de prost gust sa te crezi superioara, ti-am mai spus, vezi-ti de lungu nasului.Nu toti am invatat carte, dar asta nu e un motiv sa iesi in evidenta.Barem nu mi-a batut cineva obrazu cu putina vechime, te-ai trezit tu sa te bagi aiurea in seama.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Liviu):

Deci vechimea pe TPU e realizarea ta majora in viata laughing Felicitari, ce sa mai zic? Vai de noi astia care am terminat licee si facultati de top, avem diplome la concursuri internationale, am facut performanta in sport, etc...cine n-are vechime pe TPU nu are ce comenta in fata ta. laughing In fine, seara frumoasa sa ai si la cat mai multe voturi pe TPU, daca asta conteaza pentru tine laughing Pana la urma, ce sa-mi bat eu capul cu tine? Sunt convinsa ca tragi destul in viata de zi cu zi de pe urma ignorantei tale.

| Dragos36312 a răspuns:

Da cu spatele pana cand oglinda este in drept cu spatele masinii alaturate, dupa care poti executa restul parcarii, asa fac eu happy