| MihaiG9192 a întrebat:

Salutari TPU! O intrebare pentru oamenii cu experienta in domeniu sau pentru aia care au patit.
Am un opel cu motor pe benzina din 2001, destul de vechi, dar nu asta conteaza. De ceva timp, cand las ambreiajul la jumatate, incepe sa se scuture motorul si pana la urma toata masina fara sa scada turatiile. E o problema de sofer sau ceva de la motor? Unde e problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă pe liber și la drum nu se scutură, atunci e o problemă legată de transmisie (ambreiaj/planetară) sau de suporții motorului și a cutiei.
Dacă motorul întrerupe și are "check engine" aprins, atunci pot fi de la el trepidațiile.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici una, nici alta. Cred ca-i vorba de cutia de viteze!