| EvilBunny1 a întrebat:

Salutari tuturor.Am un buget de 4500 euro si mi-as dori sa imi achizitionez un VW passat b6.Intrebarea mea este gasesc ceva bun la bugetul meu? Am observat ca e plin olx-ul la 4000-4300 euro cele cu mototizare 2.0 TDI.Nu stiu prea multe despre acest motor, eu m-as fi orientat spre un 1.9 TDI dar se gasesc mult mai greu mai ales in zona mea, piata fiind plina de 2.0 TDI.Va rog sa raspunda cineva care cunoaste sau care a fost un posesor de vw passat b6, cum se comporta acest motor de 2.0. Daca nu, ar trebui sa ma orientez la alta masina, cum ar fi un golf 5?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Sunt ok si cele de 2.0, acum, tine mult si de cum ai norocul.
Important e sa-i schimbi imbusul cat mai repede dupa ce ai luat masina, odata facuta aceasta schimbare, nu prea mai ai mare grija.
In general (exceptand cel de 170CP) dupa ce ai schimbat imbusul, problemele care mai pot aparea sunt cam aceleasi care pot aparea si la un motor de 1.9.

Altfel spus, principala diferenta de fiabilitate dintre 1. 9TDI si 2. 0TDI este pompa de ulei, care poate provoca probleme, si cum multi nu stiu asta, si sa previna aparitia problemei, ajung sa strice motorul, si de aici si vorba aia ca cele de 2.0 ar fi mai pacatoase.

1 răspuns:
| Denila123 a răspuns:

Ea,ceva mai ieftin băga câțiva bani si e ok, la pasat dai bani astea după mai bagi iar bani