| stefan19961 a întrebat:

Saluttt, de curand mi-am luat un e 46 diesel (100KW)din 2002. Am si eu o mica problema, mi-am dat seama ca cateodata nu trage, si cateodata trage Am fost la un serivice auto cu ea si i-am schimbat cam tot ce se schimba la o masina sa o stii tu in regula Filtrul de aer, filtru de polen, filtru de motorina, filtru de ulei, si in special i-am curatat EGR ca era plin de funingine si era blocat. Treaba sta in felul urmator, de cand i-am curatat EGR timp de 2 zile a mers perfect, dupa iar a devenit putin puturoasa. Mi-am dat seama inainte sa curat EGR acceleratia era foarte moale, si cand l-am curatat a devenit ceva mai tare si tragea mult mai bine... E bine dupa 2 zile iar am avut problema asta. Acceleratia devenise foarte moale si nu mai tragea asa bine Inainte sa curat EGR am pus-o pe un tester sa vad care-i cauza. Pe tester mi-a dat fiind EGR nu mai lucreaza in parametrii normali. M-am tot interesat peste tot si unii mi-au spus ca ar fi DEBITMETRU, am scos mufa la debitmetru sa vad daca lucreaza sau nu. Intr-adevar, debitmetru lucra chiar foarte bine am mers vreo 5-10 minute cu ea si era puturoasa rau fara DEBITMETRU. Nu prea ma pricep atat de bine, dar vreau sa rezolv cat mai repede... Multumesc.

1 răspuns:
| Alex244 a răspuns:

Ar fi mai multe cauze aici, eu îți zic în mare parte ca am avut aceeași problema... poate fi clapeta de accelerație, debitmetrul de aer, sau dacă e diesel, pot fi injectoarele...