| raducristian1 a întrebat:

Saptamana viitoare ma voi duce sa ma inscriu la scoala de soferi pentru cat. B. Ce acte/documente trebuie sa duc pentru a ma duce direct cu ce imi cere?
P.s. Ceva sfaturi aveti? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Tănase_Robert_1999_cQpl a răspuns:

Pentru a te înscrie la școala de șoferi, în primul rând trebuie să plătești pentru instructor!
Cazier judiciar care se obține în maxim 3 zile și este valabil 6 luni! Trebuie să plătești o sumă de 10 lei la trezorerie și 2 lei pentru un timbru fiscal. Cazierul se obține de la secția de poliție de care aparții.
Dovada plății taxei de permis auto care costă 68 lei și se plătește la CEC
Avizul medical se obține
de la orice policlinica autorizata sa iti faca testul pentru scoala de soferi. Chitanta de la policlinica unde iti faci analize se anexeaza la dosar.
Avizul psihologic pentru a putea avea permis categoria B, trebuie sa fii apt din punct de vedere psihologic. Acest aviz ce demonstreaza acest lucru, il poti obtine de la orice cabinet de psihologie, fie ca este individial sau de stat.
Fișa de școlarizare se obține de la scoala de soferi pe care o urmezi, dupa ce ai urmat toate orele de practica si de curs.
Cerere de înscriere la examen, pentru a putea sustine examenul, trebuie sa completezi o cerere tip, pe care sa o adaugi la dosar
O poza tip permis auto si o copie dupa CI, de asemenea, ai nevoie de copie dupa cartea de identitate (buletin) si o fotografie care se va pune pe permisul de conducere.

Dupa ce ai obtinut toate actele, urmeaza doar sa depui dosarul si sa dai examenul. Daca depunerea actelor este o simpla formalitate, examenul nu mai este o formalitate, ci trebuie sa inveti pentru el. Pentru a invata cat mai bine si cat mai eficient, iti recomandam sa citesti cel putin o data legislatia, dupa care sa rezolvi cat mai multe chestionare DRPCIV, pe care le poti gasi online. Acestea simuleaza perfect atmosfera de examen si iti vor crea numeroase beneficii, in asa fel incat sa iei cu brio examenul teoretic si sa ai sanse foarte mari la cel practic.
Am ințeles că s-au modificat avizele psihologice, așa că poti citi la următorul link:http://www.chestionarepenet.ro/......port-arma/
Iți urez succes!

1 răspuns:
| Mihai1810 a răspuns:

Nu iti trebuie niciun document. Te duci la ei si iti vor spune de ce ai nevoie pentru inscriere.