| callmescania a întrebat:

Se da urmatorul caz...
S-a facut scoala de soferi pe masina diesel care aproape oriunde pleaca de pe loc doar din ambreiaj.
S-a luat carnetul si s-a facut trecerea la un logan 1.4 benzina fara servo'
Cum se face plecarea de pe loc la o masina pe benzina? fie ea la drum drept sau rampa dar fara sa plece brusc (nu sunt tocmai invatat cu ea pentru ca n-are servo si prefer sa plece incet..pana invat)
Va rog sa imi spuneti cat mai detaliat.

Răspuns Câştigător
| FlappyXXX a răspuns:

1) Plecarea normala.
Masina e pe loc, motorul pornit, apesi ambeiajul, bagi viteza 1, apoi dai drumul foarte incet la ambreiaj si in acelasi timp apesi si acceleratia la fel de incet, le duci pe ambele la acelasi ritm pana masina o ia de pe loc, dupa ce a luat-o poti da drumul ceva mai tare la ambreiaj si apesi acceleratia mai tare, apoi schimbi vitezele normal.
2) Plecare din rampa, se poate face in 2 moduri.
-Cu frana de mana
- Din pedale
1) Plecarea cu frana de mana.
Frana de mana este trasa, apesi ambeiajul, bagi viteza 1, si procedezi la fel ca la plecarea de pe loc, dai drumul la ambreiaj si apesi acceleratia usor pana simti ca masina vrea sa o ia din loc, apoi lasi frana de mana usor jos si ai plecat.

2) Plecarea din pedale.
Esti in rampa si masina e pornita si scoasa din viteza si piciorul tau drept este pe pedala de frana.
Acum cu un piciorul drept pe frana si stangul pe ambreiaj, apesi ambreiajul, bagi treapta 1 si dai drumul usor la ambreiaj pana masina incepe sa tremure putin mai tare (dar nu pana moare motorul ) dupa ce masina a inceput sa tremure deja iei usor piciorul de pe frana si il pui repejor pe acceleratie apasando ceva mai tare pana pleaca si apoi continui cu datul drumului la ambreiaj pana pleca de tot.
Sper ca am explicat corect încat sa poti intelege!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad servodirectia cu ce te ar deranja la plecarea de pe loc
tehnica de plecare e fix aceeasi la toate masinile, doar ca la benzina trebuie sa ii apesi acceleratia ceva mai mult

| callmescania explică (pentru suntserios):

Nu, nu este problema pentru plecarea de pe loc, ci doar intr-un facut la semafor unde o iei brusc la stanga/dreapta d-asta vreau sa plece incet

| suntserios a răspuns (pentru callmescania):

Nu inteleg, ce conteaza daca faci stanga, dreapta sau mergi inainte? Plecarea de pe loc se face la fel

| mihai69 a răspuns:

Loganul ARE şi servodirecție, şi servofrână. Alte "servo" nu prea ştiu să fie...
Aşadar, e nevoie doar să "simți" maşina - să nu laşi să scadă turația motorului sub 800 rpm dar nici să nu-l faci să urle, supraturându-l. Nu e nicio deosebire de comportare între diesel şi benzină, ci doar diferența de putere face pornirea de pe loc mai simplă.

| andreia67 a răspuns (pentru mihai69):

Exista si Logan fara servodirectie dar bineinteles ca n-are nicio influenta la pornirea de pe loc.

| mihai69 a răspuns (pentru andreia67):

Corect, dar din câte ştiu, nu se mai face modelul ăla.

| andreia67 a răspuns (pentru mihai69):

Nici initiatorul nu spune ca ar fi vorba de o masina noua. Modele fara servo s-au produs destule, Ambiance se chemau. La fel motorul de 1.4 nu se mai produce de ceva timp deci e vorba de o masina mai veche.

| callmescania explică (pentru andreia67):

Are 11 ani masina, vreau sa spun ca nu vreau sa plece brusc, in ideea ca esti la un semafor unde mergi la stanga si e o curba destul de "periculoasa"